Szokujące odkrycie naukowców, najnowsze badania potwierdzają, że kobiety zmagające się z chorobami tarczycy oraz te, które starają się zajść w ciąże powinny unikać produktów sojowych, szczególnie tak popularnego w ostatnim czasie napoju (mleka) sojowego. Ich regularne spożywanie zwiększa m.in. ryzyko nowotworu. Produkty z soi nie są zdrowe także dla mężczyzn.

Produkty z soi mogą przyczynić się do zaburzeń płodności i nowotworów /Pixabay

Produkty z soi szkodliwe dla zdrowia

Wszystko przez fitoestrogeny, których działanie przypomina ludzkie estrogeny. U kobiet zaburzają one prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, a to może przełożyć się na zwiększenie ryzyka nowotworu, możliwość zajścia w ciążę oraz znacznie zaburzyć funkcjonowanie tarczycy, a nawet doprowadzić do jej niedoczynności. 

O tym, że soja i produkty z niej wytwarzane mogą być szkodliwe dla zdrowia wiadomo nie od dziś. Nie tylko przez fitoestrogeny, ale także przez fakt, że do uprawy soi bardzo często stosowany jest Roundap - toksyczny środek chwastobójczy

Naukowcy ponownie pochylili się nad zagadnieniem szkodliwości soi i przeprowadzili eksperyment na grupie kobiet. Jego wyniki były jednoznaczne - okazało się, że już po dwóch tygodniach u kobiet, które spożywały jedynie 60 g napoju sojowego każdego dnia, nastąpił wzrost komórek nabłonkowych w piersiach. To one w głównej mierze odpowiadają, za powstanie raka piersi.

Produkty z soi korzystne w okresie menopauzy

Nie zapominajmy jednak, że soja, to nie samo zło. To z niej produkowane są suplementy dla kobiet w okresie menopauzy, które są bezpieczne i korzystnie wpływają na zdrowie. W tym szczególnym czasie, w organizmie kobiety brakuje estrogenów, to właśnie soja pomaga wyregulować ich poziom. W tym przypadku dwie porcje soi dziennie mogą wpłynąć na zmniejszenie częstości i nasilenia uderzeń gorąca, których doświadcza około 75 proc. kobiet w okresie menopauzy.