Zależy Ci na diecie, która nie tylko zredukuje masę ciała, ale także sprawi, że organizm będzie starzał się znacznie wolniej? Jeśli tak, dieta sirtuinowa jest dla Ciebie! „Nie tylko jest bardzo skuteczna, ale też zdrowa” – podkreśla w rozmowie z Ewą Kwaśny dietetyk Krystyna Pogoń. Przeczytajcie, na czym polega ta dieta, jakich nowych, popularnych diet powinniśmy raczej unikać, bo mogą nam zaszkodzić, a które bezwzględnie wymagają konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Ewa kwaśny RMF FM: Pojawiają się co jakiś czas kolejne diety, czy ostatnio też pojawiła się nowa dieta, która może być bardziej skuteczna niż inne?

Krystyna Pogoń, dietetyk: Tak, taką dietą, która w ostatnim czasie zasługuje na szczególne uznanie jest dieta zawierająca składniki stymulujące produkcję sirtuin. Popularnie nazywa się to dietą sirtuinową, natomiast nie musi to być stricte taka dieta jak jest opisana w książkach. Chodzi o to, by spożywać produkty, które będą stymulować białka w naszym organizmie odpowiadające za metabolizm na bardzo wielu płaszczyznach. 

Cytat

Okazuje się, że osoby, które jedzą produkty aktywujące te białka - do takich produktów zaliczamy np.: jarmuż, orzechy włoskie, daktyle, soję, kurkumę - starzeją się znacznie wolniej.

 Dieta taka, potrafi nie tylko bardzo pozytywnie wpłynąć na naszą masę ciała, ale także będzie powodowała, że będziemy się czuli młodsi, będziemy mieli więcej energii i nasz organizm będzie sobie lepiej radził ze stresem. Dlatego jest to dieta, na którą z całą pewnością warto zwrócić uwagę.

A czy wśród popularnych diet są takie, których nie można polecić?

Niestety właśnie tak jest. Będą to przede wszystkim diety dość mocno restrykcyjne, wykluczające duże grupy produktów spożywczych. Do takich dieta będą należały diety białkowe bądź diety typowo tłuszczowe. One wykluczają całą gamę produktów spożywczych, które są nam potrzebne do normalnego funkcjonowania i choć mogą być dość skuteczne w redukcji masy ciała, to długofalowo mogą prowadzić do bardzo poważnych skutków zdrowotnych wpływając niekorzystnie na nasze zdrowie. I w prostych słowach mówiąc - rujnują nasz metabolizm.

Jakie to są diety... wysokotłuszczowe?

Tak są diety wysokotłuszczowe ograniczające węglowodany bądź ograniczające je w znacznym stopniu, czy diety tłuszczowo-białkowe. 

Cytat

Dieta, która jest ostatnio niezwykle popularna ostatnio, to dieta ketogeniczna. Rzeczywiście są sytuacje medyczne, w których ma ogromne korzyści, natomiast stosowana bez większego zastanowienia przez dłuższy okres czasu, choć daje różne pozytywne efekty w zakresie redukcji masy ciała, to może być dość niebezpieczna czy szkodliwa.

 Na pewno nie powinna być stosowana tylko dlatego, że znaleźliśmy ją w intrenecie. Powinniśmy z całą pewnością skonsultować się z lekarzem lun dietetykiem zanim się na nią zdecydujemy.