Grypa żołądkowa, zwana też jelitówką przychodzi zwykle z zaskoczenia. Mimo, że choroba nie ma nic wspólnego z grypą to podobnie jak ona potrafi porządnie dać nam w kość. Jak wspomóc w tym czasie organizm odpowiednią dietą? Oto, co podpowiadają specjaliści.

Podczas grypy żołądkowej, czy w przypadku silnego zatrucia raczej nie masz ochoty na jedzenie ani picie. Pamiętak jednak, że dieta może przyspieszyć powrót do zdrowia. Warto o tym pamiętać, nawet wtedy, gdy już poczujesz się lepiej.

Podstawą, jak zwykle, jest odpowiednie nawodnienie. Trzeba przyjmować dużo płynów i uzupełniać elektrolity. O tym raczej pamiętamy. A co jeszcze? Co na pewno powinno tymczasowo zniknąć z naszego menu?

  • Odstaw kawę

    Nawet jeśli nie możesz bez niej żyć, musisz się z nią pożegnać na jakiś czas. Kofeina podrażnia jelita, a to może powodować nawrót biegunki.

  • Unikaj alkoholu

    Każdy napój alkoholowy ma działanie moczopędne, a to nie jest dobra informacja dla twojego żołądka.

  • Zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw

    Przy jakichkolwiek problemach żołądkowych należy wykreślić z menu dania, które są tłuste, ostre i kwaśne. Nabiał i pomidory również mogą podrażniać jelito. 

  • Nie zmuszaj się do jedzenia

    Jeśli naprawdę czujesz, że nie jesteś w stanie niczego przełknąć, odpuść sobie. Skup się na odpoczynku, wracaniu do zdrowia i odpowiednim nawodnieniu.

  • Unikaj soków

    Przede wszystkim sok jabłkowy i sok pomarańczowy idą chwilowo w odstawkę. Lepiej w tym czasie nie sięgać po żadne smakowe napoje.

Pij dużo (odpowiednich) płynów

Jeśli jednym z doskierwających objawów są wymioty, po każdym epizodzie odczekaj 2 godziny. Wówczas zacznij od pojedynczych łyków. Woda przegotowana lub gazowana (pod warunkiem, że poczekasz aż trochę "odstoi"), herbata ziołowa lub elektrolity to najlepszy sposób, aby uniknąć odwonienia. To ważne, jeśli występują wymioty i/lub biegunka.

Poważne odwodnienie kończy się wizytą w szpitalu, bo wówczas konieczna jest kroplówka. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w domu - mówi dr Laura Lipold z Cleveland Clinic.

Jedz złożone węglowodany

Ziemniaki, pieczywo pełnoziarniste czy ryż to najlepszy wybór, aby uzupełnić wypłukane z organizmu elementy. Jeśli jesz mięso, niech będzie ono chude (kurczak lub ryba) i niezbyt przyprawione.

Zgłoś się do lekarza

Jeśli wymioty i biegunka nie ustają przez ponad dobę, masz objawy odwonienia, podczas wymiotów lub wypróżniania zauważasz krew, boli cię brzuch lub masz gorączke - to czas, aby skontaktować się z lekarzem. Może się okazać, że to coś innego niż zwykła jelitówka i trzeba będzie włączyć odpowiednie leczenie. A skoro niektóre objawy, jak biegunka, mogą wskazywać na Covid-19, tym bardziej nie możemy tego lekceważyć - podkreśla dr Lipold. 


Źródło: Cleveland Clinic