Bieganie to świetny sposób na poprawę sylwetki i zrzucenie zbędnych kilogramów. Podczas tej aktywności angażujemy wiele mięśni w naszym organizmie i spalamy sporo kalorii. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Początkujący biegacze popełniają jednak szereg błędów, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko kontuzji. Z naszego poradnika dowiesz się jakie praktyki stosować, aby jogging sprawiał jak najwięcej przyjemności.

Na początek - wyznacz sobie konkretny cel

Powodów, przez które zacząłeś biegać może być wiele, to np. poprawa kondycji, spalenie tkanki tłuszczowej czy przyrost mięśni. Już na samym początku warto wyznaczyć sobie cel. Nie musi być to od razu start w półmaratonie - wystarczy stawiać sobie mniejsze wyzwania, ale konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Wtedy osiągnięte efekty będą przynosić satysfakcję i napędzać do jeszcze mocniejszych treningów.

Odpowiednie buty

Buty to najważniejszy sprzęt dla każdego biegacza. To w nich pokonujesz dziesiątki kilometrów na różnego rodzaju nawierzchni. Nie trzeba jednak od razu wydawać majątku na najbardziej zaawansowane i profesjonalne modele. Przede wszystkim ważne, aby buty były wygodne i nie uwierały podczas treningów. Zwróć też uwagę na podeszwę - jeśli chcesz biegać po lesie, wybierz obuwie z gumowymi kolcami, aby nie ślizgać się w błocie i z łatwością pokonywać pagórki. Jeśli wolisz asfalt - kup buty z dobrą amortyzacją, żeby jak najbardziej odciążyć stawy.

Rozgrzewka i rozciąganie

Trening dobrze zacząć od solidnej rozgrzewki! Odpowiednie rozgrzanie mięśni zapobiega kontuzjom i pomaga przygotować ciało do wzmożonego wysiłku. Dzięki dobrej rozgrzewce od razu wejdziesz na odpowiedni poziom treningu. Kiedy skończysz biegać - poświęć chwilę na rozciąganie, które przyśpiesza regenerację i przyrost mięśni oraz zwiększa mobilność stanów.

Trenuj!

Pamiętaj, że samo bieganie to nie wszystko. Do swojego grafiku koniecznie dołóż trochę ćwiczeń uzupełniających. Warto wzmacniać przede wszystkim nogi, a także ramiona i ręce. Trening przygotowany przez RMF 4RACING Team, to dobra propozycja ćwiczeń dla biegacza - przekonaj się na własnej skórze!

Plan treningowy:

1. Przysiad na jednej nodze, druga wędruje do boku.

2. Przysiad z przejściem do deski.

3. Wspięcia na palcach ze sztangą.

4. Martwy ciąg z kettlebell połączony z burpee.

5. Dynamiczny przysiad z krzyżowaniem nóg.

6. Dynamiczny wypad ze zmianą nogi.