Dobrze zbudowana klatka piersiowa to marzenie każdego mężczyzny trenującego na siłowni. Jest oznaką, nie tylko męskości i wytrenowanego ciała, ale ma także ważne znaczenie zdrowotne - chroni serce i płuca. Ćwiczenie tej partii mięśniowej nie jest jednak przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Coraz częściej na siłowni można spotkać kobiety, których plan treningowy obejmuje również klatkę piersiową.

Popraw swoją postawę

W czasie treningu klatki piersiowej angażujemy również barki i plecy. To dlatego, że podczas ćwiczeń górne partie mięśniowe współpracują ze sobą, co pozytywnie wpływa na naszą postawę i jest pomocne dla osób mających problem z okrągłymi plecami.

Od czego zacząć?

Na początku treningu mamy najwięcej siły, dlatego dobrze jest wykorzystać ją do typowo siłowych ćwiczeń, a następnie przejść do tych izolowanych. Jak w każdej partii mięśniowej bardzo ważna jest też regeneracja, a więc przerwa między treningami. Powinna ona trwać od 2 do nawet 7 dni, w zależności od intensywności.

Dobra rozgrzewka na początek

Zanim jednak przejdziemy do treningu, powinniśmy zacząć od rozgrzewki. Naprawdę trzeba się do niej przyłożyć, aby uniknąć kontuzji. Stawy barkowe, nadgarstki oraz łokcie mocno pracują w czasie treningu, dlatego muszą być wcześniej porządnie rozgrzane. Warto też na początku zrobić dwie serie danego ćwiczenia z mniejszym ciężarem. Te same ćwiczenia mogą wykonywać osoby początkujące, jak i zaawansowane, oczywiście z różnym obciążeniem.

Nie wiesz jakie ćwiczenia wybrać? W naszym filmiku znajdziecie kilka naszych ulubionych ćwiczeń na tę partię mięśniową.

1. Pompki z napięciem całego ciała.

2. Dynamiczne pompki z rękami szeroko i wąsko.

3. Pompki z nogami na ławeczce.

4. Rozpiętki na ławeczce.

5. Pull-over z kettlebell na ławeczce.

6. Złączanie przedramion z hantlami na wysokości ramion.