Lato coraz bliżej, a Twojej figurze daleko do doskonałości? Jeszcze nic straconego! Kwiecień to ostatnia chwila, żeby zapisać się na siłownię. Z poradnika RMF 4RACING Team dowiesz się wszystkiego, co powinna wiedzieć osoba zaczynająca przygodę z siłownią.

Skoro czytasz ten artykuł, to znaczy, że chcesz zrzucić zbędne kilogramy i poprawić formę. Bardzo dobrze! Motywacja to pierwszy krok do sukcesu. Drugi - to odpowiednie przygotowanie. Bez niego, ciężko będzie Ci osiągnąć wymarzone efekty.

Poradnik i plan treningowy przygotowany przez RMF 4RACING Team pozwoli Ci na łatwy start i uniknięcie wielu błędów początkujących.

1. Zanim zaczniesz
Po pierwsze, postaraj się zdobyć podstawowe informacje na temat pracy grup mięśniowych. Poczytaj także o konkretnych ćwiczeniach: jak je wykonywać i jakich efektów można się po nich spodziewać. Pamiętaj, że źle wykonywane ćwiczenia mogą prowadzić do kontuzji. Albo po prostu nie będzie widoczny efekt.

2. Określ swój cel
Zrzucam 5 kilogramów, a może 10? Chcę mieć sześciopak czy przebiec półmaraton? A może chcę tylko poprawić swoją kondycję i nie interesuje mnie rzeźbienie mięśni? Musisz konkretnie wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz. Wszystkiego nie da się zrobić od razu, dlatego warto jasno określić cele krótko i długoterminowe.

3. Do dzieła!
Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika, więc to na niej się skup. Nie śpiesz się, ani nie przesadzaj z ciężarem. Lepiej wybrać lżejszy hantel czy sztangę, ale zrobić ćwiczenie poprawnie. Rozpoczynając przygodę na siłowni, warto skupić się też na specjalistycznych maszynach do treningu - łatwiej wtedy o poprawną postawę w trakcie ćwiczenia.

4. Rozgrzewka kluczem do udanego treningu
Nie zapomnij rozpocząć treningu dynamiczną rozgrzewką. Jest niezbędna, aby podnieść temperaturę ciała, rozruszać zastane stawy i mięśnie, a także zmniejszyć ryzyko kontuzji.

5. Regeneracja - daj mięśniom odpocząć
Czy wiesz, że mięśnie rosną i nabierają siły nie w trakcie treningu, ale podczas odpoczynku? Wiele osób, rozpoczynając treningi chce jak najszybciej widzieć efekty, ćwicząc za dużo. To błąd. Zbyt częste ćwiczenia powodują, że mięśnie nie mają czasu na regenerację, a co za tym idzie - na wzrost.

6. Bez wody ani rusz!
W czasie treningu możemy stracić nawet litr płynów! Nie zapomnij więc o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Woda w naszym ciele chroni przed bólem głowy, przegrzaniem, zmęczeniem oraz spadkiem siły. Pij wodę przed, w trakcie oraz po treningu. Człowiek w ciągu całego dnia powinien dostarczyć do swojego organizmu ok. 2,5 litra płynów.

Nie wydaje się trudne, prawda? Bo nie jest! Jeśli tylko będziesz ćwiczyć regularnie, wejdziesz w nawyk i nie będziesz mógł się już doczekać kolejnego treningu na siłowni.

PLAN TRENINGOWY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego, na którym przedstawiciele RMF 4RACING Team pokażą serię podstawowych ćwiczeń do wykonania na siłowni. Idealne na początek swojej przygody z treningiem.

1. Dynamiczny przysiad z podskokiem.

2. Skipping z wykorzystaniem stepu.

3. Wykroki z talerzem na wysokości klatki.

4. Pompka w zwolnionym tempie w dół.

5. Wchodzenie i schodzenie na step ze sztangą na plecach.

6. Przysiad z wyskokiem w przód.

Każde ćwiczenie wykonujemy przez 45 sekund + 15 sekund na zmianę pozycji. Całość powtarzamy trzykrotnie.