Metabolizm jest jak silnik w samochodzie – jedzenie to paliwo dla naszego organizmu, które napędza go do działania. Co robić, aby wykorzystywać ten proces jak najbardziej efektywnie? Oto kilka rad, przygotowanych przez trenerów RMF 4RACING Team, które warto wprowadzić do swojego życia.

Plan treningowy zakłada m.in. przysiady ze sztangą /YouTube /Zrzut ekranu

Buduj mięśnie

Przez cały dzień, niezależnie od tego, co robimy, spalamy kalorie. To, ile ich spalamy, w dużej mierze zależy od wielkości naszych muskułów. 12 kcal dziennie zużywa każdy kilogram mięśni. Zatem im większa masa mięśniowa, tym wyższa podstawowa przemiana materii.  Dlatego tak ważne jest ich budowanie, np. poprzez trening siłowy. Nie zapomnijmy też o interwale, który powoduje wzrost wydatku energetycznego - nie tylko w czasie wysiłku, ale również wiele godzin po zakończonej aktywności. 

Wyśpij się!

Brak odpowiedniej ilości snu źle wpływa na pracę organizmu. Jego niedobór zaburza między innymi mechanizmy kontroli łaknienia, przez co trudniej jest utrzymać regularność posiłków - a bez jedzenia o stałych porach ciężko pracować nad poprawieniem procesów metabolicznych. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien poświęcać na sen co najmniej 7 godzin na dobę.

Zdrowy nawyk picia wody

Nawet minimalne odwodnienie organizmu spowalnia metabolizm. Dlatego tak ważny jest odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Najlepiej wyrobić sobie zdrowy nawyk picia wody. Wystarczy podczas pracy czy domowych obowiązków zrobić małą przerwę na szklankę wody. To szczególnie ważne w letnie, upalne dni, kiedy organizm ma wzmożoną potrzebę na uzupełnienie jej poziomu w naszym ciele. Warto pić co najmniej dwa litry wody dziennie.

Dieta bogata w białko

Chcąc przyspieszyć metabolizm, warto pamiętać o uzupełnieniu odpowiedniej ilości białka. Najlepiej jeśli produkty te będą jak najmniej przetworzone. Gdzie można znaleźć zdrową ilość protein? Jedz mięso, jajka, ryby, sery białe, rośliny strączkowe czy orzechy. Staraj się, aby produkty te znajdowały się możliwie w każdym posiłku.

Kofeina

Nie powinno się jej nadużywać, ale w odpowiedniej ilości wzmaga aktywność organizmu oraz, tak jak przyprawy, nasila proces termogenezy. Nie musisz sobie jej odmawiać, chyba, że z dodatkiem cukru i mleka. Najlepiej postaw na czarna kawę, herbatę lub yerba mate.

PLAN TRENINGOWY:

1. Przysiady ze sztangą.

2. Podciąganie sztangi w opadzie tułowia.

3. Pompki.

4. Naprzemienne unoszenie ramion w przód ze sztangielkami.

5. Padnij-powstań