Wioślarz to świetne urządzenie symulujące pływanie łódką i angażujące pracę 95% mięśni. Spotykamy go prawie na każdej siłowni, ale coraz częściej pojawia się również w naszych domach. Tydzień temu opisywaliśmy technikę ćwiczeń, w tym odcinku podpowiemy na co zwrócić uwagę, kupując ergometr oraz jakie zalety ma to proste urządzenie.

Niewielka maszyna, mnóstwo korzyści

Trening przy użyciu ergometru, czyli popularnego wioślarza, ma mnóstwo zalet. Zaczynając od tego, że ćwiczenia przy pomocy tego urządzenia angażują mięśnie wielu partii ciała, takich jak ramiona, plecy, mięśnie grzbietu, nóg i brzucha, a skończywszy na pozytywnym wpływie na pracę układu oddechowego. Wioślarz to wręcz cudowne urządzenie, bo dzięki niemu  jednocześnie pracuje wiele grup mięśniowych. Taki trening ma więc ogólnorozwojowy charakter, a także wzmacnia nasze serce i poprawia ogólną kondycję. Wykonując poprawnie ćwiczenia na ergometrze, można spalić więcej kalorii niż podczas biegania. Dodatkowo, trening ten nie obciąża stawów. Ergometr zapewnia stymulację mięśni i wpływa na poprawę wytrzymałości.

Uniwersalne rozwiązanie dla każdego

Oprócz swoich zalet zdrowotno-treningowych, ergometr ma również kilka innych plusów. Bez wątpienia można do nich zaliczyć uniezależnienie od pogody i niewielki rozmiar, co powoduje, że urządzenie sprawdza się nawet na niewielkich powierzchniach. Treningi na wioślarzu są uniwersalne, oznacza to, że są dobre dla każdej grupy wiekowej - niezależnie od stopnia zaawansowania.

Nowy faworyt domowych ćwiczeń

W domowym zaciszu nadal króluje bieżnia i rowerek. Warto jednak zastanowić się nad zakupem wioślarza, ponieważ jego zbawienny wpływ na całe ciało może okazać się doskonałą nagrodą. Na co więc zwrócić uwagę kupując ergometr?

  • siodełko, 
  • profile: najlepiej wybrać metalowe,
  • sposób regulacji oporu,
  • odporność  na wilgoć,
  • funkcje monitora,
  • elementy zabezpieczające: np. podkładki antypoślizgowe pod stopy,
  • nośność: im większy maksymalny limit, tym lepiej.Wioślarz zdaje egzamin zarówno w treningu cardio, jak i wytrzymałościowo-siłowym.  Sprawdza się nie tylko na siłowni, ale również w domu. Trenerzy RMF 4RACING Team przygotowali dla Ciebie specjalny trening na tym urządzeniu.

(ag)