Są obowiązkowym elementem każdej siłowni. Wielu z Was ma je również w swoich domach. Kiedyś kojarzyły się głównie z treningiem dla mężczyzn, dziś korzystają z nich wszyscy! Hantle, bo oczywiście o nich mowa, mają mnóstwo ciekawych zastosowań. Zebraliśmy dla Was te najważniejsze.

1. Stabilizacja i aktywacja mięśni

Treningi ze sztangielkami wymuszają stabilizowanie naszego ciała, co z kolei dobrze wpływa na napięcie mięśni. Ma to ogromny wpływ na budowanie masy mięśniowej. Znacznie poprawia się również wytrzymałość organizmu.  

2. Bezpieczeństwo

Choć wydaje się to zabawne, naprawdę tak jest. Leżąc i trenując ze sztangą, zawsze lepiej mieć obok partnera treningowego, który uchroni przed przygnieceniem w przypadku braku sił. Z hantlami nie ma tego problemu. Nawet jeśli mięśnie zawiodą, sztangielki można zrzucić na podłogę, nikomu przy tym nie szkodząc.

3. Równomierna praca

Niezależnie od tego jak bardzo się staramy, trenując ze sztangą, silniejsza strona zawsze przejmuje więcej ciężaru. Może to powiększyć dysproporcję mięśni. Przewaga hantli polega na tym, że każda strona dźwiga ten sam ciężar, co umożliwia równomierny rozwój.

4. Zróżnicowany ruch

Ćwicząc ze sztangą, pracujemy tylko w jednej płaszczyźnie. Hantle pozwalają na większe urozmaicanie treningu. Umożliwiają również wykonywanie ruchów z ramieniem obróconym na zewnątrz lub do wewnątrz.

5. Zapobieganie kontuzjom

W dłuższej perspektywie, większy zakres swobody w ruchu z hantlami, będzie powodował mniej kontuzji. Identyfikacja i wyeliminowanie dysproporcji pomiędzy mięśniami na pewno zmniejszy ryzyko urazów.

Skoro o zaletach treningu z hantlami wiecie już całkiem dużo, zobaczcie jak możecie je wykorzystać w praktyce! Zestaw ćwiczeń przygotowany przez RMF 4RACING Team zaskoczy Cię niestandardowym podejściem do tematu i zachęci do sięgnięcia po sztangielki! Do dzieła!

(ag)