W styczniu mocno trzymamy się jeszcze noworocznych postanowień. „Zacznę uprawiać sport, oszczędzać i przejdę na dietę” – to najczęstsze, najpopularniejsze plany, niezależnie od wieku. Specjaliści z Mayo Clinic w stanie Minnesota przygotowali kilka podpowiedzi skierowanych do osób, które chcą zadbać o kondycję. Z tych porad skorzystać powinni seniorzy. Poznajcie noworoczny mini-przewodnik aktywności fizycznej.

Cel to 150 minut umiarkowanie energetycznego ruchu w skali tygodnia lub 75 minut bardziej intensywnych ćwiczeń - zaleca dr Michael Joyner. Jak przekonuje, ćwiczyć można małymi partiami. Efekt będzie taki sam!

Dotychczas uważano, że aby aktywność fizyczna miała jakikolwiek wpływ na nasze ciało, jeden trening powinien trwać co najmniej 10 minut. Nasze nowe obserwacje pokazują, że nie ma to znaczenia. Każdy rodzaj aktywności jest dobry. Wystarczy minuta tu, minuta tam, o dowolnej porze - przekonuje dr Joyner.

Te małe porcje aktywności, które roboczo nazywa się "przypadkową aktywnością fizyczną", naprawdę mają znaczenie. Wchodzenie po schodach, zabawa w berka z dziećmi czy wnukami sprawią, że będziemy zdrowsi. Dr Joyner podkreśla, że "najważniejsze jest to, żeby skumulować w ciągu dnia jak najwięcej tych małych, przypadkowych aktywności."


Trenuj... siłę

Podczas gdy ćwiczenia aerobowe są ważne, specjaliści przekonują, że jeszcze ważniejszy dla naszego ciała jest trening siłowy. Zwłaszcza im jesteśmy starsi. Z wiekiem tracimy masę mięśniową - tłumaczy dr Joyner. To sprawia, że starsze osoby częściej upadają, mają problem z wysiadaniem z samochodu, trudniej im otworzyć słoik lub szybko wstać. Dane pokazują, że około 70 proc. siedemdziesięciolatków nie może o własnych siłach podnieść się z podłogi, bo są zbyt słabi - zdradza dr Joyner.

Właściwie każdy z wiekiem będzie tracił masę mięśniową, to jest proces naturalny. Jednak trening siłowy może to opóźnić, a nawet sprawić, że ten efekt będzie mniejszy. Osoby starsze, które utrzymują odpowiedni poziom umięśnienia, dbając o formę, są niemal "innym gatunkiem" - mówi dr Joyner. 

I nie trzeba trenować niczym mistrz Cross-Fitu. Już nawet dwie sesje ćwiczeń siłowych w tygodniu pomogą nieco cofnąć czas. A już na pewno twoje ciało poczuje się młodziej!


Opracowanie na podstawie materiałów Mayo Clinic: