Kończysz trening, padasz ze zmęczenia, we krwi buzują endorfiny, a pot spływa po ciele. Marzysz, aby iść już do domu, ale została jeszcze jedna czynność, o której nie możesz zapomnieć - rozciąganie!

Każdy z nas przeżył kiedyś ten dylemat treningowy. Odpuścić i oddać się błogiemu odpoczynkowi czy zostać na sali i zrobić ostatni element treningu, jakim jest rozciąganie?

Dla nas odpowiedz jest prosta - porozciągać się! Tydzień temu mówiliśmy o potężnym znaczeniu  rozgrzewki, tym razem weźmiemy pod lupę rozciąganie i udowodnimy, że warto je robić.

Plusy rozciągania po treningu

Co tak właściwie daje nam rozciąganie? Często nie zdajemy sobie sprawy ile ma plusów. Jedną z jego najważniejszych cech jest przyspieszanie regeneracji po treningu. Warto je stosować, ponieważ pomaga zapobiegać kontuzjom, a także zwiększa gibkość. Do plusów rozciągania bez wątpienia należy również zwiększanie zakresu ruchu w stawach i wzmocnienie ścięgien. Oprócz tego, że może również polepszać ukrwienie mięśni, ma zbawienny wpływ na uspokojenie ciała i umysłu po intensywnym treningu.

Pamiętaj, o tych kilku zasadach

Jak to przenieść na salę treningową? Całkiem prosto, jednak pamiętaj o tych kilku zasadach:

1) Twoje mięśnie powinny być rozgrzane. Nigdy nie rozciągamy zimnych mięśni, bo to może prowadzić do poważnych kontuzji!

2) W każdej pozycji postaraj się wytrzymać 30-40 sekund, następnie zmień stronę i powtórz ćwiczenie. Całość najlepiej 3-4 razy. Stopniowo możesz wydłużać czas utrzymania pozycji, ale rób to powoli i delikatnie.

3) Uważaj, żeby nie przesadzić. Gdy zaczniesz odczuwać mocny ból, przerwij ćwiczenie lub zmniejsz jego intensywność. Zerwanie lub naciągnięcie mięśnia jest bardzo nieprzyjemne, a właśnie tym grozi przekroczenie granicy bólu.

4) Pamiętaj o oddychaniu. Nie wstrzymuj oddechu, pilnuj, aby był głęboki i miarowy.

5) Nie pulsuj, ponieważ w ten sposób możesz nabawić się mikrourazów w mięśniach.

Rozciąganie to dla niektórych nudny element planu treningowego, dla innych moment relaksu, a nawet medytacji. Bez względu na to do jakiej grupy należysz, warto jednak zawsze o nim pamiętać. Nie masz pomysłu jak się rozciągać po treningu? Łap film z ćwiczeniami rozciągającymi od zawodników RMF 4RACING Team!