Dla początkujących, profesjonalistów, kobiet i mężczyzn - hantle to dobry sposób na trening dla każdego. W ogromie ich zalet, ciężko doszukać się jakichkolwiek wad. Zapewniają równomierną pracę mięśni, świetnie wpływają na stabilizację ciała, są bezpieczne i łatwo dostępne. Różnią się jednak przeznaczeniem. Zobacz jakie rodzaje hantli możesz znaleźć na rynku i wybierz te, które będą najlepsze dla Twojego treningu.

Hantle żeliwne

Są mocne i solidne. Składają się z trzech części: talerza, gryfu i zacisków. Można je dostać w większych zestawach wraz z różnymi dodatkami. Ich głównym zastosowaniem są treningi siłowe. Ćwiczenie nimi na aerobiku mogłoby być niewygodne, ze względu na ich spory rozmiar. Możemy zwiększać na nich ciężar, średnio co pół kilo, dodając na gryf dodatkowe talerze. Na początku swojej przygody z siłownią polecamy kontrolować obciążenie, aby nie nabawić się kontuzji. Cena takich hantli waha się to od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych.

Hantle winylowe

To hantle używane głównie na zajęciach fitness. Bardzo często wybierane są przez kobiety lub osoby początkujące. Mogą być zrobione z gumy lub neoprenu. Nie są zbyt ciężkie, a dodatkowym atutem jest ich poręczność. Hantle te doskonale sprawdzą się podczas aerobów. Każdy z nich ma określoną wagę, dlatego jeżeli chcemy posiadać ich różne rodzaje, musimy zakupić kilka par.

Hantle bitumiczne

Najtańsze spośród prezentowanych hantli. Mają bardzo duże talerze, dlatego zajmują sporo miejsca. Wypełnione są masą piaskową, dlatego trzeba się liczyć z tym, że mogą się rozsypywać. Podobnie jak hantle żeliwne, można składać je samemu, gdyż posiadają osobny gryf, talerze i zaciski. Niestety nie są zbyt trwałe.

Kiedy już zaopatrzysz się w hantle, odpowiednio ułóż swój plan treningowy. Ćwicząc całe ciało, pamiętaj o rozpoczęciu od największej partii mięśniowej, czyli nóg. Następnie plecy, klatka, barki i ręce. Oczywiście każdy trening rozpocznij od rozgrzewki, a zakończ rozciąganiem.

Ekipa RMF 4RACING Team przygotowała kolejny, niestandardowy zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem sztangielek. Do dzieła!