Codzienna gimnastyka usprawni i rozrusza sztywniejące stawy. Wzmocni też mięśnie, które otaczają stawy, a także uchroni przed bólem. Poniższe ćwiczenia można wykonywać w każdej wolnej chwili, nawet kilka razy w ciągu dnia.

Ćwiczenie 1

Usiądź prosto na krześle. Kolana rozstaw na szerokość bioder. Wyprostuj jedną nogę i staraj się unieść ją do góry. Początkowo może być to 10-20 cm nad podłogą. Potem - coraz wyżej. Przytrzymaj nogę w górze około 5 sekund - policz do 5. Opuść i chwilę odpocznij. Zrób po 10 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie 2

Połóż się na plecach i wyprostuj nogi. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Najpierw zegnij lewe kolano (prawa noga pozostaje wyprostowana) i przesuń pietę po podłodze jak najbliżej pośladka. Wróć do pozycji wyjściowej. Zmień nogę. Powtórz ćwiczenie po 5 razy na każdą nogę.

Ćwiczenie 3

Połóż się na plecach i ugnij nogi. Między kolana włóż małą poduszkę. Ręce wyciągnij wzdłuż ciała. Ściskaj kolanami poduszkę jak najmocniej możesz. Wytrzymaj ok. 10 sekund (tyle mniej więcej zajmie liczenie do 10). Rozluźnij uścisk. Chwilę odpocznij i powtórz ćwiczenie. Wykonaj je 5 razy.

Ćwiczenie 4

Połóż się na brzuchu. Zegnij prawą nogę w kolanie i prawą ręką złap się za prawą stopę (lewą rękę możesz położyć pod głowę). Staraj się dociskać piętę do pośladka (tyle, ile możesz) przez 5 sekund - policz do 5. Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Zmień stronę i wykonaj to ćwiczenie na drugą nogę. Powtórz po 5 razy na każdą nogę.

SPRAWDŹ: Aktywność fizyczna i zdrowie. Jak długo trzeba ćwiczyć?