Dwa tygodnie polscy pacjenci będą musieli poczekać na to, by aptekach pojawił się preparat Euthyrox N. Podmiot odpowiedzialny poinformował Ministerstwo Zdrowia o czasowym braku dostępności tego popularnego preparatu.

Producent leku poinformował jednocześnie, że produkt na polskim rynku będzie znów dostępny pod koniec czerwca, kiedy to do kraju dotrze partia 843 360 opakowań leku o różnej sile. Obecnie czeka ona, według zapewnień firmy, na zwolnienie do obrotu w niemieckiej fabryce producenta.

Z wyjaśnień producenta wynika, że zaistniała sytuacja to efekt wzrostu zapotrzebowania, jaki obserwowany jest w Europie, a także niewystarczających mocy produkcyjnych, które mogłyby pokryć rosnące potrzeby. 

Firma podkreśla, że w pierwszych dniach czerwca firma zwolniła na rynek ponad 100 tysięcy opakowań leku o mocy 100 mg, a w kolejnych dniach spodziewać się można zwolnienia kolejnych 300 tysięcy opakowań leku w 6 innych dawkach.

Euthyrox N to hormon, który jest stosowany do zapobiegania nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego. Jest też podawany pacjentom, którzy mają niedoczynność tarczycy.

Jak czytamy w e-mailu, który nasz dziennikarz otrzymał od producenta leku, "w niektórych krajach, w tym także w Polsce odnotowujemy obecnie czasowe trudności z zapewnieniem ciągłości dostaw wybranych mocy produktu leczniczego Euthyrox® N. Jest to związane ze wzrostem zapotrzebowania na lek, na którego pełne zaspokojenie nie pozwalają nasze obecne moce produkcyjne. W trosce o jak najszybsze rozwiązanie obecnej sytuacji, jak również, aby uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości, podjęliśmy szereg działań, których celem jest zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych. W wyniku wprowadzonych działań, dostępność leku Euthyrox® N stopniowo się zwiększa. Mając świadomość, iż jest ona jednak w dalszym stopniu mniejsza niż zapotrzebowanie pacjentów, robimy wszystko co w naszej mocy, aby sytuacja ta jak najszybciej uległa poprawie".

Przedstawiciele firmy deklarują, że do czasu przywrócenia pełnej ciągłości dostaw, ściśle monitorują poziom zapasów leku Euthyrox® N w poszczególnych oddziałach w innych krajach. Plan zakłada, że do końca czerwca łącznie zostanie dostarczonych na polski rynek ponad 1 mln 200 tys. opakowań Euthyrox® N, co odpowiada zapotrzebowaniu na okres około 1,5 miesiąca. "Dostawy realizowane są sukcesywnie i mamy nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu zarówno pacjenci, lekarze, jak i farmaceuci odczują zauważalną poprawę sytuacji" - czytamy w e-mailu. 

Gdzie mogą zgłosić się pacjenci?

Ewentualne dodatkowe pytania na temat dostępności leku Euthyrox® N można kierować dzwoniąc na specjalnie utworzoną infolinię pod numerem telefonu +48 22 535 03 40 (w dni robocze w godzinach 8-16).

"Euthyrox® N w postaci tabletek (z rowkiem dzielącym po obu stronach tabletki) występuje w wielu mocach. W przypadku braku konkretnej mocy, rozwiązaniem dla lekarza jest wykorzystanie możliwości dzielenia tabletek bądź wielokrotności mniejszych mocy leku. Z powyższego rozwiązania może skorzystać również farmaceuta, realizując daną receptę.  Dodatkowo w Polsce dostępne są także inne produkty lecznicze, zawierające substancję czynną lewotyroksyna. W obecnej sytuacji, uprzejmie prosimy pacjentów o kontakt z lekarzem prowadzącym, który podejmie odpowiednią decyzję co do dalszego sposobu leczenia. Bez uprzedniej konsultacji z lekarzem nie należy wprowadzać żadnych zmian w sposobie leczenia" - czytamy w informacji od producenta preparatu.

"Jest nam przykro z powodu powstałych niedogodności. Zapewniamy, iż podjęliśmy kompleksowe działania i pracujemy na tym, aby przywrócić dostępność wszystkich mocy produktu jak najszybciej" - dodaje producent.

Opracowanie: