"Krynica Górska będzie trzecim miastem, w którym pacjenci zrealizują recepty elektroniczne" - zapowiada w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Z e-recept na razie - w ramach pilotażu - korzystają tylko mieszkańcy Siedlec i Skierniewic. Do tej pory zrobiło to około tysiąca osób. E-recepty w Krynicy Górskiej pojawią się we wrześniu.

Kolejne tygodnie i miesiące to - według zapowiedzi wiceministra - stopniowe wprowadzanie recept elektronicznych w aptekach w kolejnych regionach. Tu zasada będzie prosta: im więcej recept lekarze wystawiają w konkretnym mieście, tym szybciej pojawi się tam e-recepta. To będą większe miasta, ale są też podmioty, które działają nie tylko w tych największych aglomeracjach, które w skali całego kraju wystawiają dużo recept. Tam też e-recepta pojawi się szybko - zapowiada wiceminister zdrowia. 

Resort deklaruje, że pod koniec przyszłego roku na podstawie e-recepty - czyli w praktyce specjalnego kodu otrzymanego od lekarza - leki odbierzemy w każdej aptece w Polsce.

Pacjent, który będzie chciał skorzystać z e-recepty dostanie wydrukowany kod kreskowy lub, jeśli założy konto pacjenta, specjalny kod PIN, który w połączeniu z numerem PESEL pozwoli odebrać leki w każdej aptece. 

W aptece pacjent podając swój numer PESEL i podając służący do weryfikacji kod bezpieczeństwa podobny do PIN-u do karty bankowej, będzie mógł otrzymać leki podane na recepcie - tłumaczy w lutym w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

(m)