Szpital miejski w Morągu zawiesił od piątku działalność oddziału pediatrycznego. Powodem jest brak lekarzy. Dzieci z Morąga i okolic mają trafiać w razie potrzeby do szpitali w Ostródzie, Iławie i do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Jak poinformowała PAP w piątek prezes spółki prowadzącej szpital Ewa Michałowska, przyczyną zawieszenia działalności oddziału dziecięcego jest brak kadry lekarskiej. Nie ma możliwości zapewnienia całodobowej opieki medycznej na oddziale - wyjaśniła.

Od 1 grudnia kontraktu nie przedłużył koordynator z tego oddziału, lekarz zmienił miejsce pracy. Poszukiwania lekarzy do pracy w morąskim szpitalu trwały od pół roku. Robiliśmy to poprzez indywidualne rozmowy, firmę rekrutującą lekarzy czy poprzez izby lekarskie, niestety bez rezultatu- powiedziała PAP prezes Michałowska.

Dodała, że szpital, przewidując sytuację braku lekarzy, już od jakiegoś czasu wygaszał pracę oddziału, na którym znajduje się 10 łóżek.

Nie poddajemy się, dalej będziemy szukać lekarzy chcących pracować w Morągu - zaznaczyła Michałowska.

Podkreśliła, że brak lekarzy dotyka wszystkie szpitale powiatowe.

Lekarze nie chcą przychodzić do pracy w małych ośrodkach. 80 proc. rezydentów trafia do dużych ośrodków, ponadto rezydenci na pediatrii dyżurują w specjalistycznych placówkach dziecięcych, a nie w powiatowych szpitalach. Mówi się, że więcej absolwentów studiów medycznych trafia do zawodu, ale my na prowincji tego nie odczuwamy- oceniła prezes Michałowska.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Magdalena Mil powiedziała PAP, że oddział pediatryczny w szpitalu miejski w Morągu zawiesił działalność do 30 maja 2018 r. Zdecydował o tym wojewoda warmińsko-mazurski.

Szpital ma pół roku na uzupełnienie kadry lekarskiej, bo wskazane jest, by ten oddział w szpitalu w Morągu funkcjonował - wyjaśniła Magdalena Mil.

Dodała, że NFZ, gdy otrzymał informacje o konieczności zawieszenia działalności oddziału zwrócił się do 3 szpitali w regionie, by przyjmowały małych pacjentów z Morąga i okolic.

Są to szpitale w Ostródzie, Iławie i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Placówki będą leczyć małych pacjentów z Morąga w ramach umowy z NFZ- zapewniła Mil.

(ag)