Bezpłatne szczepienia nastolatków przeciwko wirusowi HPV najprawdopodobniej będą zorganizowane tak jak szczepienia przeciwko Covid-19 - dowiedział się dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz. Ogólnopolskie, refundowane szczepienia chłopców i dziewcząt w wieku 12 i 13 lat mają rozpocząć się pierwszego czerwca.

Szczepienia mają być powszechne, bezpłatne, zalecane i nieobowiązkowe. Możliwe też, że rodzic i nastolatek będą mogli wybrać preparat, jakim będzie szczepione dziecko.

Rozważamy scenariusz, w którym będzie wybór: najprawdopodobniej między szczepionką dwu- i dziewięciowalentną. Decydujące będą rozmowy z producentami szczepionek, które mamy zaplanowane na przyszły tydzień - przyznaje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Schemat podania preparatu ma być dwudawkowy. Szczepienia mają odbywać się przede wszystkim w tradycyjnych punktach szczepień, czyli w przychodniach i poradniach POZ. Resort zdrowia obecnie nie wyklucza także organizacji szczepień w szkołach, tak jak było w czasie akcji szczepień przeciwko Covid-19.

Resort zdrowia zapewnia jednocześnie, że termin rozpoczęcia szczepień 1 czerwca jest niezagrożony. Pewne jest także, że prawo do szczepienia zyskają 12- i 13-latkowie, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.

Szczepienia przeciwko HPV zapobiega rakowi szyjki macicy, a także nowotworom głowy i szyi, na przykład krtani.

Powszechne szczepienia przeciwko wirusowi HPV odbywają się w ponad stu krajach na świecie. Polska do tego grona ma dołączyć od czerwca. Pierwotnie resort zdrowia planował, że refundowane szczepienia w całym kraju rozpoczną się w styczniu.

Opracowanie: