Brak wiatru i niska temperatura spowodowała duże stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu w całym kraju. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski: w Krakowie i w aglomeracji śląskiej. W niektórych miejscach normy przekroczone są nawet sześciokrotnie.

Zdjęcie ilustracyjne /pixabay.com /Internet

Na Śląsku najgorsza sytuacja jest w rejonie Rybnika i Pszczyny, oraz w beskidzkich dolinach. Niewiele lepiej jest w centrum aglomeracji, dlatego w Tarnowskich Górach i Tychach kierowcy dzisiaj mogą skorzystać za darmo z komunikacji miejskiej. Tak samo jest w pociągach Kolei Śląskich. Warunkiem jest posiadanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Każdy zmotoryzowany może ze sobą zabrać jedną osobę.

W Krakowie również zostały przekroczone dopuszczalne stężenie pyłu PM 2.5 i PM 10. Z tego powodu władze wydały ostrzeżenie I stopnia.

Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Bardzo zła sytuacja jest też w innych miastach na południu Polski. Normy przekroczone są w Nowym Sączy, Gorlicach, Dębicy czy Nowym Targu. Na smog powinni też uważać mieszkańcy Częstochowy, Starachowic, Skarżysko-Kamiennej, Ostrowa Wielkopolskiego, Płońska czy Grudziądza.

(ag)