Jeszcze dziś protestujący lekarze wyślą list z prośbą o spotkanie do nowego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, który zastąpił Konstantego Radziwiłła. Lekarze rezydenci przyznają, że ta zmiana z jednej strony oddala perspektywę końca protestu lekarzy, bo nowy minister będzie potrzebował czasu, żeby poznać sytuację od środka, ale z drugiej strony jest to nowe otwarcie.
W liście znajdzie się deklaracja gotowości jak najszybszego spotkania oraz przypomnienie głównych postulatów - w tym wzrostu nakładów na zdrowie do co najmniej 6 procent PKB. Lekarze maja nadzieję, że Łukasz Szumowski będzie miał te cechy, których zabrakło Konstantemu Radziwiłłowi, aby osiągnąć porozumienie.
To jest nowe otwarcie, może ktoś spojrzy na problemy ochrony zdrowia z nowej perspektywy - mówi Jakub Kosikowski z Porozumienia Rezydentów. Mamy nadzieję, że spotkanie z nowym ministrem odbędzie się jak najszybciej. Tym bardziej że problem w ochronie zdrowia jest napięty i z każdym dniem coraz większy - dodaje.
Chcemy poznać opinię pana ministra na całą sytuację w ochronie zdrowia. Mamy nadzieję, że nowy minister zdrowia jako osoba z lecznictwa szpitalnego spojrzy na te problemy jako osoba, która z tymi problemami spotykała się na co dzień. Z poprzednim ministrem prowadziliśmy dialog mniej lub bardziej udany. Liczymy na dobry dialog z nowym szefem resortu zdrowia - mówi Kosikowski.
Łukasz Szumowski urodził się 3 czerwca 1972 roku w Warszawie. Jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym ukończył w 1997 roku. W 1998 r. rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 - doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.
(ag)