W Krakowie zakończyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Medycyna wobec współczesnych wyzwań ekonomicznych, prawnych i społecznych" – w tym oczywiście tych związanych z pandemią Covid-19. Eksperci z różnych dziedzin zastanawiali się m.in. jak przyspieszyć tempo szczepień oraz zadbać o kondycję psychiczną nie tylko pacjentów, ale też pracowników służby zdrowia.

Czwarta fala pandemii narasta. Jak podkreślają uczestnicy krakowskiej konferencji, jeśli tempo szczepień nie przyspieszy, powrócą problemy z organizacją ochrony zdrowia - jak brak łóżek zakaźnych czy nadmiarowe zgony. 

Spora część populacji jest niezaszczepiona i mamy w tej chwili ogromny problem z organizacją placówek ochrony zdrowia, zmianą ich statusu z placówek, które zajmowały się dotychczas pewnymi wybranymi dziedzinami medycyny na placówki, które będą działać na rzecz pacjentów chorych na Covid-19. Ci pacjenci, którzy czekają w kolejce po kilka miesięcy, mogą nie zostać przyjęci, bo będą przyjmowani pacjenci w ostrym stanie, z dusznością, którzy się nie zaszczepili - uważa prof. Zbigniew Żuber - organizator ogólnopolskiej konferencji naukowej "Medycyna wobec współczesnych wyzwań ekonomicznych, prawnych i społecznych". 

W kwestii szczepień przeciw Covid-19, pracownicy służby zdrowia powinni świecić przykładem. Tymczasem aż ponad 25 proc. personelu pielęgniarskiego nie chce się zaszczepić. 

Cytat

Nie powinno być tak, że światły, wykształcony lekarz, może być przeciwnikiem szczepień. Musimy dbać o zdrowie naszych podopiecznych, ale dając także osobisty przykład

Kondycja psychiczna po pandemii. "Te problemy będziemy rozwiązywać przez lata"

Uczestnicy krakowskiej konferencji zwracają uwagę, że pandemia pogłębiła problemy psychiczne w każdej grupie wiekowej i w każdym zawodzie. Ucierpieli zwłaszcza najmłodsi, którzy w zamknięciu, bez kontaktu z rówieśnikami zaczęli inaczej się zachowywać. To są problemy, które będziemy rozwiązywać przez lata - zaznacza prof. Zbigniew Żuber. 

Ekspert dodaje, że problemy psychiczne dotyczą również pracowników opieki zdrowotnej

Cytat

Jeszcze niedawno społeczeństwo biło brawo pracownikom służby zdrowia - w tym ratownikom, a teraz widzimy, że są akty agresji wobec tych grup

Czy szpitale przygotowane są na atak cyberprzestępców?

Eksperci alarmują, że placówki ochrony zdrowia gromadzą bardzo wrażliwe dane - informacje na temat stanu zdrowia pacjentów - w tym dotyczące ich stanu psychicznego czy dane związane z pandemią. 

Tymczasem szpitale nie są wolne od ataków hakerskich na systemy medyczne, które tam działają. Cyberprzestępcy mogą doprowadzić do paraliżu placówki zdrowia. Znaczna część danych pacjentów zgromadzona jest wyłącznie w cyfrowych bazach danych. Taki atak uniemożliwiłby szpitalom i lekarzom przepływ informacji związanych np. z wynikami badań