Dwa popularne leki dla pacjentek z nowotworem piersi nie znikną z listy refundacyjnej - zapewnia w rozmowie z reporterem RMF FM wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową. Chodzi o preparaty, których zabrakło we wstępnym wykazie mającym obowiązywać od lipca - Reseligo i Zoladex.

Potwierdziły się doniesienia reportera RMF FM Michała Dobrołowicza. Pacjentki będą mogły na dotychczasowych zasadach korzystać z leków Reseligo i Zoladex, płacąc za nie dokładnie tę samą kwotę co do tej pory.

Ministerstwo Zdrowia dziś opublikowało nową listę refundacyjną.

Na formalne potwierdzenie czekały m.in. pacjentki ze stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Problem nie dotyczył jednak tylko leków dla pacjentek z rakiem piersi. Niepokój wzbudziło też zniknięcie z pierwszego projektu listy popularnego preparatu dla chorych na szpiczaka. Na ten problem uwagę zwrócili hematolodzy w czasie konsultacji listy. Ostatecznie i ten lek został na lipcowym wykazie. 

Lista refundacyjna na lipiec

Od pierwszego lipca obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych. W związku z wydaniem pozytywnych decyzji o objęciu refundacją do obwieszczenia dodano 78 produktów bądź nowych wskazań.

Dla 130 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 19 310,40 zł). Dla 7 produktów podwyższono urzędowe ceny zbytu (od 0,34 zł do 16,19 zł).

Dla 219 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 452,70 zł). Z kolei dla 365 pozycji w obwieszczeniu wzrośnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 58,16 zł).

Dla 353 produktów ulegną obniżeniu ceny detaliczne brutto (od 0,01 zł do 332,97 zł). Dla 122 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,03 zł do 19,71 zł).