3 stycznia, lista świadczeń stomatologicznych wykonywanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – rozszerzona została o dodatkowe procedury, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zaczynają obowiązywać przepisy, które w drugiej połowie grudnia zostały wprowadzone do rozporządzenia ministra zdrowia.
W sumie jest kilkadziesiąt zmian, które przed świętami zostały wprowadzone do rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Wśród są m.in. jedne z najczęściej zlecanych badań, z których skorzysta wielu pacjentów:
- Zabiegi w znieczuleniu ogólnym – u dzieci, które mają alergie na znieczulenie miejscowe albo nie współpracują podczas wizyt,
- pantomogram dla pacjentów leczonych endodontycznie i protetycznie – jedno z najczęściej zlecanych badań z użyciem promieni rentgenowskich,
- nowe zasady odbywania wizyt adaptacyjnych najmłodszych
To tylko kilka kluczowych punktów w nowej wersji koszyka świadczeń, w którym można też znaleźć: nietraumatyzujące unieruchomienie zębów, zdjęcia szyny, lakierowanie ¼ łuku zębowego za pomocą lakierów fluorkowych, nieinwazyjne leczenie niewielkich ubytków próchnicowych, zabezpieczenie przed rozwojem próchnicy w otaczających ubytki bruzdach, wizyty profilaktyczne w trzecim roku życia dziecka.
W nowym rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia jest pełna lista dodatkowych zabiegów i wyliczenia, ile NFZ będzie musiał przeznaczyć na refundację procedur. Określona została też częstotliwość ich wykonywania – przykładowo na pantomogram pacjent może zgłosić się raz na pięć lat.