Nowe, ostrzejsze normy prawidłowego ciśnienia krwi wprowadzili specjaliści z Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Według najnowszych zaleceń, nowe normy są niższe niż do tej pory, wynika to z najnowszych badań.

Dla osób, które mają mniej niż 70-ąt lat prawidłowa jest wartość ciśnienia w przedziale od 120:70 do 129:70. Dla starszych, pierwsza liczba oznaczająca ciśnienie skurczowe może być o dziesięć większa.

Kto zmaga się z nadciśnieniem?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń na świecie, które jest zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. niemal 10 milionów dorosłych Polaków miało zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co stanowiło 31,5% populacji żyjącej w naszym kraju. 

Statystycznie więc co trzeci dorosły Polak zmaga się z podwyższonym ciśnieniem krwi. Brak charakterystycznych objawów sprawia, że wiele osób pozostaje niezdiagnozowanych, dlatego szacuje się, że obecnie problem nadciśnienia tętniczego dotyczy 12 milionów Polaków.

Mierz ciśnienie tętnicze, bo warto! - to główne przesłanie XIX edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca, która w tym roku w całości poświęcona jest budowaniu świadomości i edukacji w kierunku korzyści zdrowotnych płynących z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego. "Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym" to hasło towarzyszące tegorocznej odsłonie kampanii. 

Próba ustanowienia obu rekordów ma na celu podkreślenie znaczenia oraz łatwości z jaką możliwe jest prowadzenie samodzielnej kontroli ciśnienia, także w warunkach domowych.

Opracowanie: