113 dziewcząt z 16 małopolskich placówek opiekuńczo-wychowawczych skorzystała z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Tymczasem tylko w ubiegłym roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało ponad 3 tysiące kobiet, z których zmarło 1,5 tysiąca. Przyczyną nowotworu jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Zaszczepione zostały dziewczęta w wieku 9-18 lat, które przebywają w małopolskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnych domach dziecka.
Zależało nam na tym, aby dziewczęta wiedziały czemu chcemy je zaszczepić, dlaczego HPV jest groźny - podkreśla Klaudia Kursa-Ulężałko ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, który realizował akcję bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV w Małopolsce.
W ubiegłym roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało ponad 3 tysiące kobiet, z których umarło 1,5 tysiąca. Przyczyną nowotworu jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Jednak lista potencjalnych chorób wywołanych przez HPV jest o wiele dłuższa.
Stąd wzięła się inicjatywa przeprowadzenia działań edukacyjnych skierowanych do szczepionych dziewcząt. Powstał poradnik "Profilaktyka pierwszy krok do zdrowia" z przykładowymi scenariuszami zajęć z których mogli skorzystać wychowawcy z placówek opiekuńczo-wychowawczych - dodaje Klaudia Kursa-Ulężałko, koordynator projektu.
Blisko 80 proc. kobiet zakaża się wirusem brodawczaka ludzkiego w ciągu swojego życia. HPV jest groźny również dla mężczyzn. Samo zakażenie jest bezobjawowe, a wirus ma ok. 170 typów, z których czterdzieści zakaża narządy płciowe - wyjaśnia dr n. med. Hanna Czajka, specjalista chorób zakaźnych i koordynator merytoryczny akcji
Wirus u 70 proc. kobiet może wywołuje bardzo groźną chorobę - raka szyjki macicy, który jest jedną z czterech najczęściej występujących chorób nowotworowych u kobiet na świecie. Każdy typ raka szyjki macicy jest spowodowany zakażeniem wirusem HPV.
Eksperci podkreślają, że szczepienia nie zwalniają dziewcząt od wykonywania w przyszłości regularnych badań cytologicznych lub innych badań przesiewowych. Tylko pełna profilaktyka - badania plus szczepienia - jest najefektywniejszym sposobem ochrony przed rozwojem chorób nowotworowych.
Więcej informacji o profilaktyce zakażeń HPV można znaleźć na stronie: www.profilaktykawmalopolsce.pl
(mc)