Kolonoskopia, czyli badanie jelita grubego, umożliwia rozpoznanie nie tylko nowotworu, ale również polipów, które na początku są zwykle łagodne, z czasem jednak mogą ulec przemianie w raka. Kolonoskopię powinno się wykonać po 50. roku życia. Za darmo, bez skierowania i bez kolejki przebadać mogą się mieszkańcy Małopolski.
Mieszkańcy 8 powiatów Małopolski mogą zgłosić się na bezpłatną kolonoskopię w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Dodatkowo refundowane są także koszty dojazdu i z powrotem.
Z bezpłatnego badania mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsi pacjenci (od 40. roku życia) z grup szczególnego ryzyka, których krewni zachorowali na raka jelita grubego.
Każdy, kto zgłosi się na badanie, przy braku przeciwwskazań lekarskich może liczyć na znieczulenie. Rejestrować się na kolonoskopię w znieczuleniu mogą osoby, które mieszkają lub pracują bądź są zameldowane w powiatach:
- dąbrowski
- limanowski
- nowosądecki
- oświęcimski
- proszowicki
- suski
- tatrzański
- wadowicki
Program badań jest skierowany do osób, które jeszcze nie zaobserwowały u siebie żadnych niepokojących objawów świadczących o rozwijającym się nowotworze jelita grubego. W ramach programu osobom zainteresowanym skorzystaniem z profilaktyki są także opłacane koszty dojazdu do szpitala i z powrotem.
Środki na realizację projektu krakowski Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego otrzymał z funduszy unijnych.