Bezpłatną szczepionkę przeciwko grypie w tym roku dostaną tylko kobiety w ciąży i osoby, które skończyły siedemdziesiąt pięć lat. Te informacje nasz dziennikarz potwierdził w Ministerstwie Zdrowia. To duża zmiana, bo w poprzednim sezonie bezpłatnie mogły zaszczepić się wszystkie osoby pełnoletnie.

W nowym sezonie zaszczepić się przeciwko grypie będzie można albo w przychodni, albo w aptece. Niezbędna będzie recepta na szczepionkę, którą na razie wystawia lekarz. Jak przyznaje rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, są duże szanse, że będą mogli zrobić to też farmaceuci, by cały proces był szybszy i odbył się w czasie jednej wizyty w aptece. Rozważamy zmianę przepisów, być może ona nastąpi na jesieni, chcielibyśmy, żeby docelowo pacjent mógł wejść z apteki i się zaszczepić - zapowiada rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Sama usługa podania preparatu będzie dla nas wszystkich bezpłatna. Jednak za szczepionkę większość z nas będzie musiała zapłacić. Średnia cena to pięćdziesiąt złotych. Szczepionki przeciwko grypie mają być dostępne na początku września.

Czego oczekują medycy?

Jakich zmian przed nowym sezonem grypowym oczekują medycy? "Powinniśmy dążyć do maksymalnego skrócenia ścieżki pacjenta, aby udrożnić system szczepień. Jednym z ułatwień byłoby wprowadzenie powszechnego systemu skierowań na szczepienia. Gdyby tylko farmaceuci i pielęgniarki również mogli wystawiać recepty na szczepionki, zdecydowanie usprawniłoby to obecny model oraz odciążyłoby lekarzy i pielęgniarki w zakładach opieki zdrowotnej. Niestety, wydłużony model wizyty szczepiennej nie jest jedyną trudnością, z którą będą mierzyć się polscy pacjenci. Warto rozważyć kilka opcji: nadanie farmaceutom uprawnień do wypisywania recept na szczepionki refundowane lub systemowe wygenerowanie e-recept na szczepionki dla wszystkich Polaków uprawnionych do refundacji, bądź też e-skierowań uprawniających do skorzystania z uprawnień refundacyjnych. Każde z tych rozwiązań umożliwiłoby przełamanie ostatniej bariery do szczepienia przeciw grypie w czasie jednej wizyty w aptece" - przekonują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Pomysł: bezpłatne szczepienia dla medyków

"Kolejną kwestią jest przywrócenie szczepień dla pracowników ochrony zdrowia. Według danych Irlandzkiej Publicznej służby Zdrowia (HSE) to właśnie ta grupa jest 10 razy bardziej narażona na zakażenie grypą ze względu na kontakt z pacjentami. Personel medyczny może być źródłem zakażeń szpitalnych, które generują duże ryzyko epidemiologiczne i koszty, a także może stanowić źródło zakażenia dla pacjentów (w dużej części pacjentów z grup wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych) i współpracowników. Według badań aż do 59% wszystkich pracowników opieki zdrowotnej ulegnie zakażeniu grypą w sezonie, dlatego tak ważne jest przywrócenie bezpłatnych szczepień dla tej grupy" - dodają eksperci.

Opracowanie: