Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz Oddział Dzienny, a także zupełnie nowa jednostka - Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Kraków-Południe uruchomił krakowski Szpital Kliniczny im. Józefa Babińskiego. Młodzi pacjenci – do 21. roku życia – mogą liczyć na opiekę medyczną oraz wielokierunkowe wsparcie.
Dzięki współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej możliwe będzie wczesne rozpoznanie pojawiających się u młodych ludzi trudności i kryzysów, pomoc w radzeniu sobie z nimi bez konieczności przerywania nauki oraz bez opuszczania środowiska w którym żyją.
Specjaliści - lekarze psychiatrzy dziecięcy, psychoterapeuci, terapeuci i pielęgniarki współdziałać będą z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami, tak aby dziecko czy młody człowiek, mogły wykorzystywać niedostrzegane lub pomijanych dotąd często zasoby rodziny, szkoły czy innych instytucji i organizacji opiekuńczych. Krakowska placówka skoncentruje się m.in. na profilaktyce samobójstw dzieci i młodzieży.
Każdemu z pacjentów Centrum po przeanalizowaniu jego sytuacji i problemów zaproponowany zostanie indywidualny program leczenia i wsparcia. Placówka proponuje szeroką ofertę terapeutyczną, profilaktyczną i edukacyjną adresowaną tak do dzieci i młodych ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi, jak i do ich rodziców oraz nauczycieli i wychowawców.
Program działania nowych jednostek oparty jest na doświadczeniach Bieleńskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Jest to innowacyjna forma opieki nad pacjentem w wieku rozwojowym, opierająca się na podejściu środowiskowym - mówi psychiatra dr Dorota Wilanowska - Parda ze Szpitala Klinicznego im. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Powstaną grupy terapeutyczne, będą szkolenia, warsztaty i wykłady. Będzie także terapia rodzin, oraz oddział dzienny. Przygotowano tam 8 miejsc dla pacjentów. Temat korzystania z opieki psychiatrycznej i psychologicznej przestaje powoli być tematem tabu - dodaje psychiatria.
Działanie Krakowskiego Centrum - jednego z siedmiu innowacyjnych jednostek w Polsce - finansowane będzie ze środków europejskich w ramach programu POWER aż do połowy 2023 roku. Na jego działanie w ramach projektu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło ponad 13 mln zł. Koszt remontu i adaptacji budynku Centrum wyniósł ponad 6 mln zł, ze środków samorządu Województwa Małopolskiego oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.