Wielka impreza promująca transplantologię, wielkie święto miłośników życia już po raz trzeci odbędzie się w Lublińcu w Śląskiem. Akcja "Twoje TAK ma znaczenie" już 26 maja. Cel: poszerzanie wiedzy na temat przeszczepów, promocja zdrowia i pomocy potrzebującym. Dołączcie!

Życie jest piękne, bo... mogę działać każdego dnia - mówi organizator i pomysłodawca akcji, lekarz z Lublińca Karol Kukowka. Podkreśla, że piękno i wartość życia będą tematem przewodnim całej imprezy. Opowiedzą o nim m.in. Ci, którzy są już po transplantacji. Urodzili się na nowo i wiedzą, jak życie jest cenne. 

W Lublińcu będą też Ci, którzy czekają na przeszczep. Na miejscu będzie można dostać "Oświadczenie Woli", które może pomóc w uratowaniu życia wielu osób.

Specjalne zaproszenie ma dla Was Karol Kukowka - pozytywnie szalony lekarz, wizjoner: 

Akcja "Twoje TAK ma znaczenie" - zaprasza Karola Kukowka

Obejrzyjcie promujący akcję klip z muzyką zespołu PróbA Generalna.

Bezpłatne konsultacje z lekarzami


Jak co roku organizatorzy zapraszają też na bezpłatne konsultacje z lekarzami. Przewidziane są pomiary glikemii z kropli krwi, pomiar cholesterolu, ciśnienia tętniczego.

Palący będą mogli wykonać spirometrię i skorzystać ze smokolizera. Będzie można wykonać EKG, porozmawiać z kardiologiem, a w Kardiobusie określić kondycję i wiek serca. 

W Pinkbusie wykonywana będzie mammografia, w osteobusie sprawdzana osteoporoza, a w Słuchbusie - badanie słuchu. Lekarze przeprowadzą też USG pęcherzyka żółciowego na obecność złogów. 

Dodatkowo przygotowane będzie też stoisko okulistyczne, stanowisko fizjoterapeuty z badaniem wad postaw u dzieci. Lublinieckie Amazonki nauczą badania piersi z użyciem fantomów. Konsultacji udzielą też m.in. radiolog i hematolog - onkolog dziecięcy. 

Będzie też można zbadać skład ciała i porozmawiać z dietetykiem na temat zdrowej żywności. Organizatorzy polecają też badanie kondycji skóry. Dodatkowo aktywne krwiodawstwo w Krwiobusie oraz rejestracja w DKMS, oddanie włosów zgodnie z założeniem Fundacji Rak'n'Roll.

Atrakcje dla najmłodszych


Dla najmłodszych utworzone zostanie miasteczko z wieloma atrakcjami, również edukacyjnymi i językowymi. W programie są liczne zabawy i konkursy. Będą też zajęcia aktywizujące dla osób starszych.

Na deser, w godzinach 16:00 - 18:00 wystąpią artyści z pokazami akrobatycznymi oraz sportowymi.


Zwieńczeniem całodniowej kampanii, o godz. 18:00, będzie koncert laureatów I Przeglądu Muzycznego "Życie jest piękne, bo..'' rozpoczęty występem Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, a o godz. 19:30 koncert zagra zespół Próba Generalna. 

Coś dla miłośników dobrego jedzenia


Życie jest piękne... kiedy można pysznie zjeść. W czasie akcji "Twoje TAK ma znaczenie" odbywać się będzie Lubliniecki Rynek Smaków, czyli drugi już Zjazd FoodTrucków.

Akcja "Twoje TAK ma znaczenie" odwiedza kolejne miasta. 26 maja odbędzie się również w Olsztynie Ciechanowie, Sokółce, Rzeszowie i Lublinie.

(ph/mn)