Umożliwienie 120 mln pełnych cykli leczenia do końca 2022 roku - to cel firmy Pfizer, twórcy Paxlovidu, czyli lekarstwa na koronawirusa. Doustna terapia przeciw Covid-19 zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci aż o 89 proc. Jak działa lek na koronawirusa i kiedy będzie dostępny w Polsce? O szczegółach powiedziała prezes Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej.

"Działamy, aby w najbliższym czasie również polscy lekarze mogli pomagać pacjentom korzystając z pierwszego doustnego środka przeciwwirusowego opartego o inhibitor proteazy wirusa SARS-CoV-2" - powiedziała PAP prezes Pfizer Polska. Podkreśliła, że lek należy podać w pierwszych pięciu dniach choroby, przy pierwszych oznakach infekcji. Co istotne, Paxlovid może być przyjmowany w domu, bez konieczności hospitalizacji.

Paxlovid warunkowo dopuszczony

Pod koniec stycznia Komisja Europejska, po rekomendacji Europejskiej Agencji Leków, wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid do leczenia COVID-19.

Cytat

Mówimy o pierwszym zarejestrowanym doustnym środku przeciwwirusowym - inhibitorze proteazy wirusa SARS-CoV-2, który może być przepisywany osobom dorosłym jako terapia pozwalająca złagodzić przebieg choroby, ograniczając konieczność hospitalizacji oraz ryzyko zgonu
- powiedziała Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Dla kogo jest lek i jak go brać?

Jak powinien być stosowany lek na Covid-19 i kto go może przyjąć? Jak podkreśla prezes Pfizer Polska, kluczowe jest podanie go w ciągu pierwszych 5 dni od zakażenia.

"Jest przeznaczony do leczenia COVID-19 u dorosłych pacjentów, którzy nie wymagają tlenoterapii, i u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci choroby. Wstrzymuje rozwój choroby już na samym początku, zaraz po wtargnięciu wirusa do komórki, hamuje namnażanie się wirusa w komórce" - mówi szefowa polskiego oddziału firmy Pfizer.

Hryniewiecka-Firlej podkreśla, że lek powinno się przyjmować dwa razy dziennie przez pięć dni wraz z tabletką rytonawiru. "Mała dawka tej znanej i sprawdzonej od wielu lat substancji czynnej spowalnia rozkład leku, dzięki czemu pozostaje on aktywny w organizmie przez dłuższy czas i w wyższych stężeniach" - mówi prezes Pfizer Polska.

W jednym opakowaniu znajduje się odpowiednia liczba tabletek do pełnego, pięciodniowego cyklu leczenia. Co ważne, lek może być przyjmowany również w domu.

Prezes Pfizer Polska o skuteczności Paxlovidu

Terapia skutecznie ogranicza ryzyko hospitalizacji i zgonu, które było niższe niemal o 90 proc. w porównaniu z grupą placebo - mówi Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Podkreśla, że "po pięciu dniach podawania leku zaobserwowano około dziesięciokrotne zmniejszenie miana wirusa". Stanowi to "największe dotychczas ogłoszone zmniejszenie tego parametru w przypadku doustnego środka przeciwwirusowego przeciw COVID-19".

Szefowa polskiego oddziału zaznacza, że działania niepożądane leku są "zbliżone do tych z grupy placebo" i "większość zdarzeń miała łagodny charakter".

Czy Paxlovid będzie skuteczny na mutacje koronawirusa?

"Obecne warianty koronawirusa - które budzą szczególny niepokój - mogą być oporne na leczenie skupiające się na białku kolca ze względu na mutacje w tym regionie. Natomiast mechanizm działania terapii opartej na inhibitorach proteazy jest inny - działa on wewnątrzkomórkowo na proteazę wirusa, hamując jego replikację" - opisuje prezes Pfizer Polska.

Paxlovid działa na dotychczasowe warianty koronawirusa. Lek ten można łatwo przechowywać, transportować i podawać.

Możliwości leczenia w Polsce

W listopadzie 2021 r. Pfizer zawarł umowę z rządem USA na dostarczenie 10 mln pełnych cyklów leczenia. Jest w trakcie rozmów na te temat z ok. 100 państwami na całym świecie. Kiedy trafi do Polski?

Cytat

Każdego dnia działamy na rzecz dostępu dla wszystkich pacjentów, w tym oczywiście polskich. Ściśle współpracujemy w tym zakresie z administracją publiczną. Jako partnerzy z różnych środowisk działamy, aby w najbliższym czasie również polscy lekarze mogli pomagać swoim pacjentom korzystając z pierwszego doustnego środka przeciwwirusowego opartego o inhibitor proteazy wirusa SARS-CoV-2
- mówi Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Również w listopadzie Pfizer podpisał umowę licencyjną ze Zespołem Patentów na Lek wspieranym przez ONZ, co pozwoli udzielić sublicencji producentom, którzy dostarczą lekarstwo na koronawirusa do 95 mniej rozwiniętych krajów.