Dobra wiadomość dla miłośników kawy! Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że kofeina istotnie zwiększa naszą czujność i dokładność, jeśli chodzi o wykrywanie i śledzenie poruszających się obiektów. Może to mieć istotne znaczenie m.in. w takich codziennych sytuacjach jak uprawianie sportu czy prowadzenie samochodu.

Ziarna kawy /shutterstock /Shutterstock

Wyniki pierwszego na świecie badania poświęconego wpływowi kofeiny na dynamiczne umiejętności wzrokowe opublikowano w czasopiśmie "Psychopharmacology"

Wiele elementów naszego otoczenia jest w ruchu - mówi dr Kristine Dalton z Waterloo's School of Optometry & Vision Science, główna autorka badania. Z poruszającymi się obiektami mamy do czynienia chociażby podczas przechodzenia przez ruchliwe skrzyżowanie czy nawet spacerowania między półkami w sklepie. Testowanie ostrości wzroku w warunkach dynamicznych może więc dostarczyć więcej informacji o naszej sprawności funkcjonalnej w tych sytuacjach niż tradycyjne, statyczne pomiary ostrości wzroku - tłumaczy.

Chociaż już od jakiegoś czasu wiemy, że kofeina zwiększa prędkość szybkich ruchów oczu, to nie wyjaśniono dotychczas, w jaki sposób usprawnia ona przetwarzanie wzrokowe i ułatwia wykrywanie ruchomych bodźców. My postanowiliśmy to zbadać metodami testowania dynamicznej ostrości wzroku - opowiada współautorka publikacji -  Beatríz Redondo z Uniwersytetu w Granadzie.

Jak wyglądały testy?

Testy prowadzono na ochotnikach, których podzielono na dwie grupy. Grupa pierwsza raz dziennie przyjmowała kapsułkę z kofeiną (4 mg/kg), a druga kapsułkę placebo. Następnie za pomocą pomiaru komputerowego oceniano dynamiczne umiejętności ostrości wzroku każdego uczestnika (60 minut przed i po spożyciu kofeiny).

Uczestnicy, którzy spożyli kapsułkę z kofeiną, znacznie szybciej i dokładniej identyfikowali małe ruchome obiekty. Oznacza to, że kofeina pozytywnie wpłynęła na przetwarzanie przez nich bodźców wzrokowych i podejmowanie decyzji. Naukowcy zauważyli jednocześnie, że prędkość ruchów gałek ocznych oraz wrażliwość na kontrast, które są związane z dynamiczną ostrością wzroku, również były zależne od spożycia kofeiny.

Nasze odkrycia pokazują, że spożycie kofeiny może być pomocne dla poprawy funkcji wzrokowych człowieka, zwiększając jego czujność i uważność - podsumowuje dr Dalton. Dotyczy to zwłaszcza tych krytycznych, codziennych sytuacji, takich jak prowadzenie samochodu, jazda na rowerze lub uprawianie sportu, które wymagają od nas nieustannego zwracania uwagi na poruszające wokół się obiekty i szybkiego podejmowania adekwatnych decyzji - wylicza.