Jest szansa na łatwiejsze wykrywanie raka szyjki macicy. Warszawskie Centrum Onkologii rozpoczęło pilotaż nowoczesnej metody molekularnego diagnozowania ryzyka tej choroby. W ramach pilotażu panie mogą skorzystać z bezpłatnych badań. Onkolodzy przekonują, że to skuteczniejszy sposób niż tradycyjna cytologia.

Nowoczesna metoda profilaktyk imolekularnej jest już dostępna w wielu europejskich krajach. Jest to badanie w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR), który - jak podkreślają specjaliści - stanowi istotny czynnik rozwoju raka szyjki macicy. 

Badanie molekularne jest badaniem bardzo obiektywnym, zero-jedynkowym. Jego przewaga nad cytologią polega na czułości. Badanie cytologiczne nie jest badaniem doskonałym, jest zależne od doświadczenia i oka ludzkiego, które ocenia rozmaz cytologiczny - opisuje profesor Andrzej Nowakowski z warszawskiego Centrum Onkologii. 

Kto może zgłosić się na badanie?

Na badanie profilaktyczne w ramach pilotażu może zgłosić się każda kobieta, która w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywała profilaktycznej cytologii i jest w wieku 30-59 lat. Pobranie materiału do cytologii i do nowoczesnego testu molekularnego wygląda w taki sam sposób, z perspektywa pacjentki niczym się nie różnią - podkreśla profesor Andrzej Nowakowski.

Jak zgłosić się na bezpłatne badania w ramach pilotażu?

Dokładne informacje można uzyskać pod numerem telefonu Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy: 22 546 25 77 albo Centralnego Ośrodka Koordynującego: 22 546 31 03. 

Szczegóły nt. badania znajdziesz >>>TUTAJ<<<.


Opracowanie: