Prosaki najczęściej określane są jako małe i nieestetyczne kropki. Na pierwszy rzut oka przypominają trądzik i równie ciężko ich się pozbyć. Pojawiają się zazwyczaj grupowo w okolicach oczu, na policzkach, skroniach, czole oraz nosie. Najczęściej występują u niemowląt, ale mogą pojawiać się również u dorosłych. Nie są symptomem choroby, nie można się też nimi zarazić, jednak szpecą twarz. Jakie są metody na ich pozbycie się? Czy można im zapobiec? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Prosaki powstają w wyniku zatkania mieszków włosowych przez nagromadzone sebum. Ujścia zostają zablokowane i wytwarza się tkanka, którą trudno jest usunąć. W konsekwencji pojawiają się cysty, o kolorze kremowym bądź żółtawym. Najczęściej są one mylone z wągrami albo kaszakami, jednak są od nich mniejsze, a ich struktura jest bardziej zwarta.
Na pytanie, dlaczego powstają prosaki, nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Jedni twierdzą, że przyczyna leży po stronie predyspozycji genetycznych, inni zaś łączą je ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie. Jednak okazuje się, że pośrednim źródłem ich powstawania jest nieodpowiednia codzienna higiena. Zbyt rzadkie mycie twarzy, powoduje zapychanie się porów i meszków włosowych, a to zwiększa prawdopodobieństwo powstawania prosaków.
Nie istnieje wiele domowych sposobów na samodzielne pozbycie się prosaków. Najlepiej poddać się odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym w salonach medycyny kosmetycznej. Jednak na własną rękę można używać peelingów złuszczających oraz kremów, które zawierają w swoim składzie kwasy glikolowe albo migdałowe. Codzienne stosowanie może przynieść wymierne efekty. Zaleca się, aby terapia była prowadzona zimą i jesienią, kiedy skóra nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Ponadto można zastosować okłady z olejku herbacianego: wystarczy posmarować nim prosaki i po trzech godzinach dokładnie umyć twarz. Po pewnym czasie powinny trwale zniknąć.
Jeśli domowe metody zawodzą, trzeba udać się do profesjonalisty, który skutecznie usunie prosaki. Najpopularniejszymi zabiegami jest elektrokoagulacja (metoda bezinwazyjna - za jej pomocą można zniwelować również brodawki i włókniaki), wymrażanie, peeling chemiczny, mikrodermabrazja, laser oraz ręczne przekłuwanie igłą przez kosmetyczkę (nie zaleca się robić tego zabiegu samodzielnie, ponieważ mogą powstać nieusuwalne blizny).
Zapobieganie prosakom polega na zachowaniu w dobrej kondycji cery. Trzeba dbać o nią codziennie i oczyszczać ją odpowiednimi i delikatnymi kosmetykami. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba zafundować skórze peeling (naturalny bądź kosmetyczny) oraz unikać stosować kremów, które mogą zablokować pory i mieszki włosowe. Panie powinny używać oszczędnego makijażu, gdyż nadmiar fluidu blokuje tkankę skórną. Należy również pamiętać, że zapominanie o wieczornym demakijażu, gdyż zapobiega on powstawaniu niedoskonałości.