Odstające uszy bywają sporym problemem natury estetycznej. Zwłaszcza w przypadku młodych ludzi mogą stanowić źródło kompleksów i obniżonej samooceny.

Korekta odstających uszu jest dla wielu pacjentów zabiegiem, który poprawia pewność siebie i samopoczucie. Operacja ta nie należy do skomplikowanych. Przeprowadza się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 90 minut.

Zabieg korekcji odstających uszu polega na wykonaniu odpowiedniego nacięcia za małżowiną uszną, które odsłania chrząstkę budującą ucho zewnętrzne. Chrząstkę odpowiednio się modeluje, a następnie zakłada szwy i opatrunek na okres siedmiu dni.

Przygotowanie do zabiegu

Odstające uszy poddawane są często subiektywnym ocenom, które niejednokrotnie nie odpowiadają rzeczywistości. Podczas przeprowadzania kwalifikacji do zabiegu korekty uszu specjalista chirurg plastyk w sposób drobiazgowy omawia szczegóły planowanego zabiegu, uzgadnia z pacjentem i zaznacza zakres operacji oraz omawia technikę operacyjną, która zostanie zastosowana.

Przebieg korekty uszu

Korekta odstających uszu to jeden z najczęściej wykonywanych, obok korekty kształtu nosa, zabiegów chirurgicznych w obrębie głowy.

Zabieg otoplastyki polega na korekcji tych części małżowiny usznej, które odpowiedzialne są za odstające uszy. W medycynie znanych jest około 200 metod chirurgicznej korekcji odstającej małżowiny usznej, co sprawia, że każda przypadłość znajduje swoje rozwiązanie. Techniki chirurgiczne, które mają swoje zastosowanie w korekcji odstających uszu, dzieli się na trzy grupy:

- metody odtwarzające grobelkę małżowiny,

- poprawiające wadę muszli,

- wpływające na pozycję płatka małżowiny usznej.

Co po operacji?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co wpływa na sprawną rekonwalescencję pacjenta i możliwość szybszego wyjścia do domu, a długość pobytu w klinice uzależniona jest od woli pacjenta. Placówkę można opuścić już godzinę po wykonaniu zabiegu.

Co ważne, w pierwszych czterech tygodniach po korekcji zalecane jest zwracanie szczególnej uwagi na swój stan zdrowia. Unikać należy skrajnych warunków atmosferycznych i nadmiernego przemęczania się.


(mc, e)