W salonach kosmetycznych do depilacji okolic intymnych najczęściej stosuje się wosk oraz pastę cukrową. Wiele kobiet decyduje się na depilację woskiem. Jest to zabieg sterylny – wosk używany jest jednorazowo. Ma on też jednak swoje wady. Swoją wiedzą na ten temat dzieli się kosmetolog Karolina Martin.

Wady i zalety obu zabiegów

Wosk przylepia się nie tylko do włosków, ale także do skóry, a po oderwaniu plastra skóra może być bardzo podrażniona. Z kolei pasta cukrowa, w przeciwieństwie do wosku, oblepia tylko włoski, a po zastygnięciu bez problemu odchodzi od skóry, w ten sposób jej nie podrażniając.

W przypadku pasty cukrowej, depilacja może być wykonywana na zimno lub na ciepło - tłumaczy kosmetolog Karolina Martin, kosmetolog: Zimna pasta wyklucza poparzenie czy podrażnienie skóry. Depilacja pastą cukrowa jest też mniej bolesnym zabiegiem od depilacji woskiem, ponieważ włoski zrywane są wraz z kierunkiem ich wzrostu. Polecana jest dla osób skłonnych do alergii oraz z bardzo wrażliwą skórą, gdyż zawiera naturalne składniki oraz powstrzymuje rozwój bakterii.

Podczas każdego zabiegu depilacji bikini należy zawsze pamiętać, aby naciągać skórę w obszarze depilowanego miejsca. Dzięki temu będzie ona mniej podrażniona, a zabieg mniej bolesny. Ważne również, aby po depilacji bikini przez kilka dni nie korzystać z solarium oraz basenu. W przypadku depilacji woskiem, ze względu na podrażnienie skóry czas ten wydłuża się nawet do kilkunastu dni.

Jak wyglądają zabiegi?

Aby zabieg depilacji okolic intymnych mógł zostać przeprowadzony, włoski muszą mieć długość minimum 0,5-1cm. Stosując pastą cukrową, w ciągu jednego zabiegu porcja pasty może być stosowana kilkukrotnie. Pastę cukrową można również łatwo zmyć wodą, czego nie da się powiedzieć o pozostawionym na skórze, ciężkim do usunięcia wosku.

Podczas depilacji bikini woskiem, może dojść do połamania się włosów u nasady, w rezultacie istnieje prawdopodobieństwo ich wrastania. Z kolei używając pasty cukrowej, dzięki temu, że włos wyrywamy w przeciwnym kierunku, podczas jego połamania się mamy pewność, że będzie on nadal rósł w tym samym kierunku. Tym sposobem nie będzie się wrastał - mówi Karolina Martin z SC Beauty.

Widoczne rozszerzone, popękane naczynka to problem wielu kobiet. Niestety, podczas większej ingerencji na skórze mogą one pękać bardzo szybko. U kobiet z takimi tendencjami nie należy wykonywać zabiegu depilacji woskiem. Nie ma natomiast przeciwskazań na wykonywanie depilacji pastą cukrową, gdyż nie jest tak bardzo obciążająca dla skóry.