Prace archeologiczne przeprowadzane na terenie budowy obwodnicy Witomina w Gdyni przynoszą sensacyjne odkrycia. W lesie, na planowanej trasie drogi, archeolodzy natrafili na trzy kurhany, czyli starożytne grobowce, które skrywały w sobie siedem grobów. Wśród znalezisk wyróżniają się groby jamowe i skrzynkowe, zawierające popielnice z resztkami kości, urnę twarzową, dary grobowe oraz elementy ceramiki. To pierwsze tak metodyczne badania kurhanów w historii Gdyni.

Przedmiotem naszych badań są trzy kurhany, które kolidują z planowaną trasą obwodnicy Witomina. W kurhanie pierwszym o konstrukcji kamienno-ziemnej odkryliśmy dwa pochówki. Pierwszy znajdujący się w centrum kurhanu. Była to skrzynia kamienna zawierająca jedną popielnicę. Po charakterze tego pochówku, jego konstrukcji, jednoznacznie możemy go powiązać z grupą kaszubską kultury łużyckiej, czyli kulturą, która funkcjonowała na Pomorzu w okresie IV-V okresu epoki brązu, czyli mniej więcej od 1000 do 700 lat przed Chrystusem - mówi Maciej Stromski, kierownik badań archeologicznych.

Na uwagę zasługuje kurhan drugi, gdzie odkryto groby skrzynkowe kultury pomorskiej, datowane na VII-VI wiek p.n.e., w tym urnę twarzową z plastycznym wyobrażeniem twarzy ludzkiej, co jest charakterystyczne dla tej kultury.

Jest bardzo duża szansa na to, że kolejne groby skrzynkowe lub też inne pochówki, wokół kurhanów występują i spodziewamy się je odkryć - podsumowuje Stromski.

Teren znaleziska archeologicznego już wcześniej został zabezpieczony i trwające tam badania, przewidziane są na około 2 do 3 tygodni - mówi Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni. Na pozostałym obszarze inwestycji pod budowę obwodnicy Witomina, wykonawca równolegle kontynuuje roboty zgodnie z harmonogramem. Są to roboty ziemne, wycinka drzew pod nadzorem przyrodniczym i usuwanie kolizji instalacji oświetleniowej - podkreśla.

Nie mniej interesujące są pozostałości z czasów II wojny światowej, które również zostaną objęte badaniami na terenie inwestycji. Mowa o 32 obiektach, w tym lejach bombowych, schronach, stanowiskach bojowych czy liniach okopów.

Powyżej tego pierwotnego pochówku odkryto tak zwany pochówek wtórny, co, jak zaznacza kierownik badań, było dość częstym zjawiskiem na cmentarzyskach kurhanowych.

Opracowanie: