205 zgłoszeń związanych z przechodzącym frontem burzowym, intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi porywami wiatru odebrali strażacy w całym kraju w czwartek do godziny 21:00. Najwięcej próśb spłynęło z województw śląskiego i małopolskiego.

  • W czwartek strażacy odebrali 205 zgłoszeń w związku z burzami i silnym wiatrem, głównie na Śląsku i w Małopolsce
  • Zgłoszenia dotyczyły głównie zalań i podtopień
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnymi burzami, ulewnym deszczem, wiatrem do 70 km/h i lokalnie gradem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłało alerty do mieszkańców południowych województw
  • Pogoda ma zacząć się poprawiać w nocy z piątku na sobotę - deszcze na południu kraju będą stopniowo zanikać, a sobota ma przynieść przerwę w opadach

Strażacy wyjeżdżali głównie do usuwania przewróconych drzew z dróg i posesji, zabezpieczania uszkodzonych dachów i elementów konstrukcyjnych i wypompowywania wody z zalanych ulic, piwnic oraz terenów przydomowych.

Ulewy i burze dały się we znaki m.in. w województwie śląskim. Odnotowano tam 99 zdarzeń, najwięcej, 50, w powiecie cieszyńskim.

Zdjęciami zalanych dróg z regionu dzieli się m.in. facebookowy profil "Śląsk Cieszyński 112".

"Po intensywnych opadach deszczu, które przeszły przez Piekary Śląskie, doszło do licznych podtopień dróg. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i omijanie nieprzejezdnych miejsc" - napisali z kolei policjanci z Piekar Śląskich.

Mocno padało także w Bielsku-Białej i okolicach. W Tychach i powiatach bielskim i bieruńsko-lędzińskim było po kilka, kilkanaście zgłoszeń.

Do godzin nocnych w Śląskiem obowiązują ostrzeżenia przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem.

Zalane pole na Podkarpaciu pokazała Sieć Obserwatorów Burz.

Małopolska - pożar stodoły, zmiany w kursowaniu pociągów

W czwartek do godz. 21 w woj. małopolskim odnotowano 37 zdarzeń. Najwięcej zgłoszeń, 20, spłynęło z powiatu oświęcimskiego, gdzie tego dnia odbywał się Marsz Żywych.

Biuro Wojewody Małopolskiego podało w czwartkowy wieczór, że dotychczasowe działania służb skupiały się głównie na usuwaniu połamanych gałęzi ze szlaków komunikacyjnych, udrażnianiu zatkanych przepustów i pompowaniu wody z piwnic.

W dwóch miejscach piorun uderzył w stodoły.

W okolicach godziny 20:00 bez prądu było 260 odbiorców.

PLK S.A. poinformowały o zmianach w kursowaniu pociągów na linii Kraków - Tarnów w związku z gwałtowną burzą.

"To były bardzo spokojne burze"

To były bardzo spokojne burze - powiedział PAP Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP

Kierzkowski dodał, że zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń - zalało trochę ulic, zagłębienia terenu, poprzewracało trochę drzew, "więc jak na te alerty, które zostały wydane, zdarzenia atmosferyczne miały bardzo spokojny przebieg" - stwierdził. Dodał, że nie zanotowano zgłoszeń masowych, nie było także zatopionych domów.

IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnymi burzami, które nawiedzają południe Polski. Prognozy mówią o ulewnych deszczach, którym miejscami będą towarzyszyć porywy wiatru do 70 km/h oraz lokalnie grad. W związku z niebezpieczną pogodą Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty dla mieszkańców południowych województw.

Największe zagrożenie dotyczy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Pogoda ma zacząć się poprawiać w nocy z piątku na sobotę. Deszcze na południu kraju stopniowo zanikną, a sobota ma przynieść przerwę w opadach.