Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnymi burzami, które mają nawiedzić południe Polski. Prognozy mówią o ulewnych deszczach, którym miejscami będą towarzyszyć porywy wiatru do 70 km/h oraz lokalnie grad. W związku z niebezpieczną pogodą Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty dla mieszkańców południowych województw. Sprawdź radar burz, żeby zobaczyć, gdzie sytuacja będzie najgorsza.

Największe zagrożenie dotyczy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

"Uwaga! Dziś i w nocy (24/25.04) silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek" - alert RCB o tej treści został przesłany w czwartek rano do odbiorców na terenie województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

O godzinie 13 w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa zebrał się sztab z udziałem MSWiA, Państwowej Straży Pożarnej i RCB - poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. W spotkaniu w formie telekonferencji uczestniczyli również wojewodowie i służby z zagrożonych terenów.

Czwartek i piątek pod znakiem burz i intensywnych opadów

W czwartek mieszkańcy południowej Polski muszą przygotować się na szczególnie trudne warunki. Prognozowane są nawałnice, lokalne gradobicia, a w nocy z czwartku na piątek spodziewane są kolejne intensywne opady deszczu.

Piątek również nie zapowiada się spokojnie. Prognozy IMGW wskazują, że opady i burze przemieścić się mają na południowe krańce kraju oraz na południowy wschód. Intensywne opady deszczu nie ustąpią, co może dodatkowo pogorszyć sytuację w regionach już dotkniętych przez poprzednie ulewy.

Pogoda ma zacząć się poprawiać w nocy z piątku na sobotę. Deszcze na południu kraju stopniowo zanikną, a sobota ma przynieść długo oczekiwaną przerwę w opadach. 

Szczegóły ostrzeżeń

  • Ostrzeżenia II stopnia przed burzami - wydano dla części województw: podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i opolskiego. Oczekuje się burz z opadami deszczu do 50 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h.
  • Ostrzeżenia I stopnia przed burzami - dotyczą części województw łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego, gdzie prognozowane są opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h.
  • Ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wód - wydano dla obszarów województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, opolskiego, południowej części lubuskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, północnej części śląskiego oraz znacznej części woj. łódzkiego.
  • Ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - obowiązują w województwie małopolskim, znacznej części śląskiego oraz zachodniej części opolskiego.

Jak zabezpieczyć się przed burzą?

Oczywiście burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeśli jednak zaskoczy nas i nie jest to możliwe - zminimalizujmy ryzyko. Oto zasady, których należy przestrzegać:

  • unikaj pozostawania na otwartej przestrzeni
  • nie stawaj jednak pod drzewem, słupem elektrycznym, metalowymi konstrukcjami (przyciągają pioruny)
  • najlepiej, jak schowasz się schowaj się w zagłębieniu terenu (np. w rowie) lub pod mocną konstrukcją (np. pod mostem)
  • nie wolno Ci przebywać podczas burzy w wodzie,
  • nie korzystaj ze sprzętu elektrycznego: wyłącz telefon komórkowy!
  • nie dotykaj niczego metalowego w trakcie burzy

Jeśli burza zastanie nas w samochodzie - nie opuszczajmy go, jeśli nie możemy schronić się w budynku. Nie zatrzymujmy też auta w pobliżu drzew.

Zasady bezpieczeństwa warto zastosować również, gdy podczas burzy przebywamy w domu. Należy zamknąć okna i do nich nie podchodzić. Wyłączmy urządzenia elektryczne oraz gazowe.

Radar burz. Sprawdź mapy