Knurów to niewielkie miasto na Śląsku to miejsce, gdzie w pierwszej turze wyborów prezydenckich głosowano niemal identycznie jak w całym kraju. Niezwykle podobne są także wyniki dotyczące frekwencji. To właśnie w tym miejscu dziś rozpoczyna się akcja RMF FM pod nazwą "Twój głos to Twoja przyszłość".

Knurów niczym mała Polska

Według Państwowej Komisji Wyborczej w Knurowie w pierwszej turze wyborów oddano dokładnie 17 636 ważnych głosów. Wygrał Rafał Trzaskowski, za nim był Karol Nawrocki, a trzeci Sławomir Mentzen.

Wyniki głosowania w tym mieście są niemal identyczne, jak głosowanie w całym kraju.

Chodzi zarówno o miejsca zajmowane przez kandydatów, jak i procentowo oddane głosy.

Tak głosowano w Knurowie. W nawiasach umieszczono wyniki ogólnokrajowe:

  • TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz - 5 515 - 31,27 proc. (31,36)
  • NAWROCKI Karol Tadeusz - 5 203 - 29,50 proc. (29,54)
  • MENTZEN Sławomir Jerzy - 2 612 - 14,81 proc. (14,81)
  • BRAUN Grzegorz Michał - 1 086 - 6,16 proc. (6,34)
  • ZANDBERG Adrian Tadeusz - 944 - 5,35 proc. (4,86)
  • HOŁOWNIA Szymon Franciszek - 864 - 4,90 proc. (4,99)
  • BIEJAT Magdalena Agnieszka - 703 - 3,99 proc. (4,23)
  • STANOWSKI Krzysztof Jakub - 274 - 1,55 proc. (1,24)
  • SENYSZYN Joanna - 185 - 1,05 proc. (1,09)
  • JAKUBIAK Marek - 122 - 0,69 proc. (0,77)
  • BARTOSZEWICZ Artur - 86 - 0,49 proc. (0,49)
  • MACIAK Maciej - 26 - 0,15 proc. (0,19)
  • WOCH Marek Marian - 16 - 0,09 proc. (0,09)

Razem:17 636

Również jeśli chodzi o frekwencje wyniki są podobne. W kraju wyniosła ona 67,31 proc., a Knurowie 66,37 proc.

Knurów - Polska w pigułce. Tutaj zaczyna się akcja RMF FM "Twój głos to Twoja przyszłość"

Knurów ma ponad 34 tysiące mieszkańców. Leży przy trasie kolejowej między Gliwicami i Rybnikiem. Tuż obok przebiega autostrada A4. Nad miastem i okolicą górują szyby kopalni.

Początki Knurowa sięgają czasów średniowiecza. Dynamiczny rozwój przyniósł przełom XIX i XX wieku. To wtedy m.in. odkryto tam złoża węgla kamiennego. Po II wojnie światowej nastąpił dalszy przemysłowy rozwój miasta.

Właśnie tu w poniedziałek zaczyna się akcja RMF FM "Twój głos to Twoja przyszłość".

W atmosferze rosnącej polaryzacji społecznej, Fakty RMF FM ruszają z wyjątkowym projektem realizowanym w miejscach, w których największe poparcie zdobyli przedstawiciele Konfederacji, Razem czy Nowej Lewicy.

Jakie nastroje przed II turą wyborów? "Żeby w Polsce było lepiej"

III kolonia robotnicza, ciche górnicze osiedle przy ul. Dworcowej, Janty, Kopernika, Mickiewicza - to tam o poranku jest nasz żółty wóz satelitarny.

Ci, z którymi tu rozmawiam mówią krótko: już głosowaliśmy i będziemy głosować dalej. I od razu słyszę argument jak istotne to dla nich jest - mówi nasz reporter Marcin Buczek. 

Żeby w Polsce było lepiej. Jak my umrzemy, to żeby lepiej miały dzieci, wnuki, prawnuki - mówi RMF FM jedna z mieszkanek osiedla. 

Głosujemy, oczywiście, głosujemy - mówi mieszkaniec.

Ta pewność dotycząca głosownia mogłaby nieco zastanawiać, bo plakatów wyborczych - między tymi starymi, ponadstuletnimi budynkami - nie widać. Są za to symbole i barwy jednej z drużyn piłkarskich - jakby dla zaakcentowania kto tu rządzi. Najwyraźniej jeszcze do niedzieli polityka przegrywa tu z piłką nożną. To jednak niejedyny sport, którym Knurów stoi.

Knurowski sport to także boks i sukcesy pięściarzy Concordii Knurów, którzy na swojej sali treningowej wypisane mają motto: "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą na ringu". Nie tylko o boksie, ale także o polityce, kampanii wyborczej i wychowaniu młodzieży rozmawialiśmy w Knurowie z bokserem, promotorem, działaczem związkowym - Damianem Jonakiem - byłym młodzieżowym mistrza świata federacji WBC i trenerem Ireneuszem Przywarą z Concordii Knurów. Ten ostatni trenował m.in. Tomasza Adamka, a także był trenerem kadry narodowej bokserów, obecnie jest jego asystentem. W dalszym ciągu wychowuje następne pokolenia pięściarzy nie tylko z Knurowa. W tej rozmowie Damian Jonak potwierdził, że za niespełna dwa tygodnie wraca na ring, by pomóc Concordii w kolejnym spotkaniu Polskiej Ligi Boksu z Imperium Boxing Wałbrzych.

Jakie miejscowości jeszcze odwiedzimy?

Celem naszej akcji jest nie tylko przedstawienie preferencji wyborczych mieszkańców tzw. bastionów, ale także zrozumienie lokalnych motywacji i oczekiwań

Reporterzy RMF FM odwiedzą również miejscowości z najniższą frekwencją oraz te, gdzie o wyniku zdecydował zaledwie jeden głos. Będziemy pytać, dlaczego niektórzy obywatele nie uczestniczyli w I turze oraz co może ich skłonić do głosowania w II.