W poniedziałek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzelenie maksymalnie trzech niedźwiedzi w gminie Cisna na Podkarpaciu. Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zaproponował jednak inne rozwiązanie problemu, z którym zmagają się tamtejsi mieszkańcy. "Niedźwiedzie z Bieszczad mogą znaleźć nowy dom w Tatrzańskim Parku Narodowym. Aby to zrobić, potrzebujemy pilnie wniosku wójta gminy Cisna o formalne wycofanie złożonych wcześnej przez gminę dokumentów zezwalających na odstrzał" - napisał w mediach społecznościowych.

Zgoda na odstrzał maksymalnie trzech niedźwiedzi w gminie Cisna jest ważna do końca grudnia 2026 r. Tłumaczona była narastającą liczbą incydentów powodowanych przez te zwierzęta i faktem, że próby płoszenia nie przyniosły efektu. 

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zaproponował przeniesienie problematycznych niedźwiedzi na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zapewnił, że Tatrzański Park Narodowy oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska są w pogotowiu i czekają na sygnał od gminy Cisna. Dodał, że po relokacji zwierzęta będą objęte stałym monitoringiem.

Ministerstwo klimatu chce pomóc samorządom

Wiceminister przekazał też, że jego resort zaplanował rozwiązania systemowe, które mają wesprzeć samorządy w takich sytuacjach. Powołana ma być grupa interwencyjna, której zadaniem będzie odstraszanie niedźwiedzi zbliżających się do terenów zamieszkałych. W planach jest też zakup "niedźwiedzioodpornych" pojemników na odpady.

Startujemy pod koniec pierwszego kwartału 2026. Chcieliśmy to zrobić wcześniej. W tym celu podjęliśmy rozmowy z Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, który zgodnie z informacją GDOŚ nie zgodził się być dystrybutorem środków ze wspomnianego programu. Musieliśmy zupełnie zmienić koncepcję i robimy to sami, rękoma GDOŚ - podkreślił Dorożała.

Jak często niedźwiedzie atakują ludzi na Podkarpaciu?

Niedźwiedź brunatny jest pod ochroną. Jednocześnie należy do najbardziej niebezpiecznych dla człowieka gatunków zwierząt. 

Na Podkarpaciu w 2023 roku odnotowano dwa ataki niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 roku - jeden taki przypadek.