W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się bólami brzucha. Jakie są jego przyczyny i przy jakich schorzeniach można odczuwać taki ból? Co jeść, a czego nie jeść? I jak o siebie dbać? Naszym ekspertem był dr n. med. Sławomir Krzemiński, gastrolog.

Ból jest sygnałem alarmowym, że coś się dzieje. Nawet niewielkie dolegliwości powinny nas skłonić do przemyśleń, czy mamy prawidłowe nawyki żywieniowe. Również pęd naszego życia prowadzący do stresu może skutkować dolegliwościami ze strony jamy brzusznej - przestrzega gastrolog, dr n. med. Sławomir Krzemiński.

Bóle brzucha mogą być objawem różnych chorób, dlatego nie należy ich lekceważyć, szczególnie jak są przewlekłe, nawracają i są o dużym nasileniu. Wówczas zawsze jest konieczna konsultacja lekarska. 

Na szczęście, często bóle brzucha mają charakter czynnościowy, czyli choć dokuczliwy, to niegroźny. Wtedy dolegliwości mogą być związane np. z zaburzeniami pracy jelit (perystaltyki) lub nadwrażliwością trzewną - często wynikającą z narażania na sytuacje stresowe - tłumaczy dr Krzemiński. 

Inne pytania na jakie odpowiadał nasz ekspert:

Co ile lat należy wykonywać gastroskopie i kolonoskopie?

Czy choroba wrzodowa może sama ustąpić?

Co powoduje wzdęcia?

Zobacz cały wideoczat:

(mc)