Jak wygląda badanie w gabinecie neurologa? Czy zajmuje się również zaburzeniami snu? Czego objawem jest drżenie rąk? Czy ból głowy i problemy z pamięcią mogą być objawami Covid-19? W środę możecie zadać pytania ekspertowi cyklu "Twoje Zdrowie". Telefony odbierać będzie lek. Adam Cyrulik - kierujący oddziałem neurologicznym w krakowskim Szpitalu MSWiA.

To, jak będzie wyglądało badanie w gabinecie neurologa, zależy od objawów, jakie na wizycie zgłasza pacjent. W swoim gabinecie badam proste odruchy fizjologiczne jak np. dobrze chyba wszystkim znane stukanie w kolano młotkiem neurologicznym, by sprawdzić odruch kolanowy. Ważne jest też to, jak pacjent wchodzi do gabinetu, mówi, jak dotyka palcem czubka nosa z zamkniętymi oczami - opisuje neurolog Adam Cyrulik.

>>> TELE-DYŻUR EKSPERTA <<<

W środę możecie porozmawiać ze specjalistą neurologii.

W godzinach od 12:30 do 14:00 telefony będzie odbierać lek. Adam Cyrulik - kierujący oddziałem neurologicznym w krakowskim Szpitalu MSWiA.

Dzwońcie! 12 200 00 10.

Czy zaburzeniami snu zajmuje się neurolog?

Zaburzeniami snu w większości przypadków zajmują się neurolodzy, ale również psychiatrzy. Są też wysoko specjalistyczne ośrodki, gdzie bada się cały proces snu: pracę mózgu, akcję serca, ruch gałek ocznych czy napięcie mięśniowe. Wygląda to tak, że pacjent śpi podpięty do aparatury, która monitoruje powyższe czynności i pokazuje, czy ten sen przebiega prawidłowo. 

Drżenie rąk u dwudziestoparolatka. Czego to objaw?

Najczęstszą przyczyną drżenia rąk u ludzi młodych są zaburzenia spowodowane emocjami, przede wszystkim zdenerwowaniem. Czynnikiem stresowym może być np. egzamin czy rozmowa. Rzadziej przyczyną mogą być zaburzenia metaboliczne jak w nadczynności tarczycy, encefalopatii wątrobowej lub mocznicowej. Może być również tzw. drżenie samoistne. Mamy leki, które minimalizują objawy ale i tak trzeba zacząć od badań i wizyty u neurologa - wyjaśnia dr Cyrulik.

Czym jest dzienniczek migrenowy?

Dzięki niemu możemy uchwycić powtarzalność objawów. Dlatego ważna jest systematyczność. W takim dzienniczku wpisujemy kiedy rozpoczął się atak migreny, z jaką siłą nastąpił, no i jak długo trwał. W ten sposób pacjent pozna sytuacje, które wywołują migrenę, a jej leczenie może być skuteczniejsze - dodaje.