W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się alergiami układu oddechowego. Na pytania słuchaczy odpowiada dr Marcel Mazur, alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Ekspert czeka pod numerem telefonu 12 2 000 010.

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Alergia to pojęcie bardzo rozległe, które nie obejmuje jednego objawu, czy jednej choroby. Alergia może doskwierać nawet wiele lat, a nieleczona może być groźna dla naszego organizmu.

Alergia to tak naprawdę niepotrzebna reakcja organizmu na alergen, czyli substancję, która normalnie nie jest szkodliwa. Za błędne rozpoznanie składnika jest odpowiedzialny w większości przypadków układ immunologiczny, a w szczególności limfocyty.  Alergeny to często białka, ale nie zawsze. Mogą to też być substancje chemiczne, które w połączeniu z białkami obecnymi normalnie w organizmie wywołują reakcję alergiczną. Skłonność do alergii ma podłoże genetyczne. Często jest dziedziczona przez dzieci. To geny powodują, że organizm w niewłaściwy sposób reaguje na określone substancje.

Jak pokazują badania, alergia to problem który dotyka coraz więcej ludzi. W Polsce objawy alergiczne deklaruje 40 procent osób, a blisko 50 procent ma dodatni wynik alergicznych testów skórnych. Alergia jest też coraz większym problemem wśród dzieci i młodzieży. Według badań, w Europie częstotliwość występowania alergii wśród dzieci podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat.

Kiedy potencjalny alergen trafia do organizmu za jego rozpoznanie odpowiadają komórki dendrytyczne, które można w dużym uproszczeniu nazwać "zwiadowcami". To one uruchamiają immunologiczną reakcję organizmu. Mogą ją też powstrzymać. Komórki mogą wywołać różną reakcję organizmu na alergen w zależności od jego ilości i warunków jemu towarzyszących. W przypadku zdrowego organizmu komórki nie wywołają żadnej reakcji na niegroźny składnik. Kiedy jesteśmy chorzy, ich działanie może spowodować alergię.