Wirusy Grypy, SARS-CoV-2 oraz RSV, w tym momencie najczęściej atakują nasz organizm. Praktycznie każdy kontakt z kropelkami oddechowymi osoby zakażonej może skończyć się którąś z tych infekcji właśnie. Bez testów trudno je odróżnić od siebie.

Jeśli masz objawy infekcji, czyli gorączkujesz lub łamie Cię w kościach - powinieneś wykonać test diagnostyczny, by dowiedzieć się, czy zaraziłeś się wirusem SARS-CoV-2 czy grypy. Wczesne rozpoznanie choroby, pozwoli na wprowadzenie właściwego leczenia. Przykładowo, w przypadku wirusa grypy, istnieją skuteczne leki, które mogą powstrzymać jego rozwój.

Jakie testy są dostępne?

Na rynku można dostać jakościowe testy na grypę, które wykrywają antygeny nukleoproteidowe wirusa grypy typu A (w tym H1N1) oraz wirusa grypy typu B. Materiał do badania pobiera się samodzielnie z nosa i gardła.

Największą popularnością cieszą się testy typu combo, które są pomocne w szybkiej diagnostyce zarówno grypy A i B, a także wirusa układu oddechowego RSV i/lub zakażeń SARS-CoV-2.

Są to testy dostępne bez recepty i przeznaczone do użytku domowego. Mogą z nich korzystać osoby, u których w ciągu 7 dni pojawiły się objawy grypy, RSV lub Covid-19

Jak wykonać szybki test?

Wskazaniami do wykonania testu są: gorączka, osłabienie, dreszcze, ból głowy, katar, zapalenie gardła, kontakt z osobą zakażoną lub podejrzenie infekcji Covid-19.

Próbkę do wymazu można samodzielnie pobrać z nosa według zaleceń producenta. W tym celu używa się sterylnej wymazówki, której końcówkę należy obrócić kilka razy w jednym i drugim otworze nosowym, a następnie wycisnąć ją w probówce.

Po dodaniu roztworu do wskazanego okienka na płytce testowej, po około 15 minutach można odczytać wynik.

PIELĘGNIARKA ANNA WIĘCŁAW POKAZUJE, JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ DOMOWY TEST NA COVID-19

Ile kosztują szybkie testy domowe?

Ceny testów są uzależnione od liczby wirusów, które wykrywają. Najtańsze są testy diagnozujące wyłącznie grypę lub Covid-19 (ok.15-20 zł). Droższe są testy łączone, które są w stanie rozpoznać zarówno wirusy: grypy, SARS-CoV-2 jak i RSV (ok. 30 zł).