Błogi czas wakacji sprawia, że mniej wyczuleni jesteśmy na niebezpieczeństwa, które zagrażają naszemu zdrowiu. Osoby z alergią, do swojego bagażu powinny zapakować niezbędne leki, a podczas wypoczynku, starać się unikać narażenia na czynniki alergizujące. „Pacjenci, u których występuje ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznych, powinni mieć pod ręką adrenalinę” – przypomina profesor Ewa Czarnobilska - konsultant wojewódzka w dziedzinie alergologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wstrząs anafilaktyczny to najostrzejsza i najgroźniejsza reakcja alergiczna organizmu. Od pierwszych objawów wstrząsu do utraty przytomności mija zaledwie kilka minut! Wstrząs może wywołać m.in. ukąszenie owadów, niektóre leki lub pokarmy. Alergolodzy przekonują jednak, że można się na niego przygotować.

Jedynym lekiem ratującym osobę we wstrząsie anafilaktycznym jest adrenalina. Trzeba ją podać jak najszybciej!

Osoby, które mają skłonności do anafilaksji, powinni mieć zawsze przy sobie adrenalinę w postaci EpiPenu lub ampułkostrzykawki - przypomina prof. dr hab. n. med. Ewa Czarnobilska z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i zaznacza, że nie tylko zjedzenie uczulającego pokarmu może spowodować ostrą reakcję alergiczną zagrażającą życiu.

Miałam przypadek pacjenta - 5-letniego chłopca, który w czasie lotu samolotem ze swoją mamą, miał wstrząs anafilaktyczny. W trakcie roznoszenia posiłków, stewardessa rozdawała pasażerom orzeszki. Gdy wszyscy zaczęli je niemal jednocześnie rozpakowywać, dziecko doznało ostrej reakcji anafilaktycznej, dlatego, że było uczulone na śladowe ilości orzechów arachidowych - opowiada prof. Czarnobilska z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, tłumacząc, że alergeny uwolniły się w ograniczonej przestrzeni, co spowodowało kontakt ze śluzówkami. Na szczęście kobieta miała ze sobą na pokładzie zestaw przeciwwstrząsowy z adrenaliną, którą szybko podała dziecku.

Jakie są najczęstsze przyczyny ostrych reakcji alergicznych na wakacjach?

  • Pokarmy zawierające uczulające alergeny (np. owoce morza, orzechy, mleko i jaja).
  • Owady - jednym z głównych alergenów, który może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego jest jad: pszczół, os i szerszeni.
  • Kosmetyki, które zawierają substancje uczulające (np. kosmetyki hotelowe), mogą powodować ostre reakcje skórne.


Jak uniknąć ostrych reakcji alergicznych w czasie wakacji?

  • Zabierz leki antyhistaminowe, które zwykle stosujesz, oraz na wszelki wypadek zapasowe opakowanie.
  • Miej przy sobie adrenalinę (w postaci EpiPenu lub ampułkostrzykawki), jeśli doświadczyłeś już kiedyś ciężkich reakcji alergicznych (anafilaksji).
  • Poinformuj o swojej alergii towarzyszy podróży, by wiedzieli jak Ci pomóc w razie potrzeby.
  • Sprawdzaj skład jedzenia - jeśli masz alergie pokarmowe, przygotuj listę składników, których musisz unikać - również w obcym języku kraju, do którego podróżujesz.