Niecałe dwa tygodnie pozostały do początku kalendarzowego lata. Dlatego w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" mówimy o tym, jak zaplanować bezpieczne i zdrowe wakacje - przez cały dzień podpowiadać będą lekarze różnych specjalizacji: od alergologów, przez internistów po kardiologów. Poznaj też cztery praktyczne, ważne porady, które warto wziąć pod uwagę planując dalszy albo bliższy urlop.

zdj. ilustracyjne

1. Ruszajmy się w czasie wakacji

Po pierwsze, ruszajmy się w czasie wakacji jak najwięcej. To jest podpowiedź od specjalisty medycyny pracy doktora Pawła Wdówika. Ruszajmy się zarówno w pracy, jak i na urlopie. Obecnie modne są tak zwane "ćwiczenia bez ćwiczeń". Jeżeli możesz wstać, to wstań. Jeśli możesz przejść się, to przejdź się, to będzie dobrze działać. Jeśli rozmawiasz przez telefon, to wstań albo przejdź się w trakcie rozmowy. Jeśli jesteś w biurze lub urzędzie, zrób kilka kroków do drukarki - wymienia doktor Wdówik.

2. Zabierzmy na urlop zapas leków

Na wakacje warto wyjechać przygotowanym. Gdy obserwuję pacjentów wracających po urlopie z problemem zdrowotnym, najczęściej były to osoby, które wyjechały nieprzygotowane - zauważa prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, kardiolog prof. Filip M. Szymański. Zabierzmy na wakacje zapas leków. Wyjeżdżajmy dodiagnozowani, czyli w momencie, gdy mamy za sobą zaplanowane wizyty u lekarza. Dzięki temu wiemy, jakie są nasze czynniki ryzyka i jak leczyć choroby. Pamiętajmy też o dużym nasłonecznieniu, które będzie nam towarzyszyć w najbliższych tygodniach i miesiącach.  Trzeba chronić się przed słońcem: stosować kremy z filtrem, czapki z daszkiem, kapelusze - opisuje prof. Szymański.

Profesor Filip M. Szymański w środę od 12.00 będzie odpowiadał telefonicznie na Wasze pytania pod numerem 12 200 00 10. Możecie pytać o to, jak przygotować się do wyjazdu na urlop, jak w czasie wakacji skutecznie kontrolować choroby przewlekłe i jak zwiększyć szanse, by nasz tegoroczny odpoczynek nie skończył się przykrymi dla zdrowia niespodziankami.

Część osób w czasie urlopu obawia się zatruć pokarmowych. Profesor Wiesław Tarnowski z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego w Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie przypomina, żeby szczególnie dbać w czasie urlopu o higienę. W kraju i za granicą myjmy ręce. Uważajmy na to, co się pije. Jeżeli nie mamy pewności, czy woda jest czysta, pijmy wodę z butelki, niech będzie to butelka, którą sami otworzyliśmy. Jedzmy tam, gdzie jest dużo osób. Jeżeli wyjeżdżamy, weźmy ze sobą leki, to może być zwykły węgiel czy inny lek odkażający przewód pokarmowy. Często zwykły węgiel wystarczy, bo on wiąże ogromne ilości toksyny - zaznacza w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem prof. Wiesław Tarnowski.

3. Ostrożnie używajmy klimatyzacji

Klimatyzacja może być zagrożeniem - ostrzega laryngolog doktor Agnieszka Dmowska-Koroblewska. Jeżeli różnica temperatury jest zbyt wysoka pomiędzy temperaturą na zewnątrz a wewnątrz pomieszczenia, na przykład samochodu, może być to niebezpieczne dla naszego organizmu. Ta różnica nie powinna wynosić więcej niż 6-7 stopni Celsjusza. Gdy za oknem jest ponad 30 stopni, a my nastawiamy klimatyzację na 19 stopni, ten szok temperaturowy będzie zbyt duży. Efekt będzie taki, że ta różnica będzie wychładzała nasz organizm i osłabiała nasz układ immunologiczny. Powietrze klimatyzowane wysusza błony śluzowe. Wtedy błona śluzowa dróg oddechowych pęka. To ułatwia penetrację wirusów, bakterii i pleśni. Pamiętajmy o oczyszczaniu i serwisowaniu klimatyzacji - podkreśla dr Dmowska-Koroblewska, laryngolog z Centrum Medycznego Audika w Warszawie. 

4. Chorujesz przewlekle? Zadbaj o odpoczynek

Specjaliści zwracają też uwagę, by osoby, które chorują przewlekle, mają postawioną diagnozę i są w trakcie leczenia, szczególnie wykorzystały czas wakacji. W ich przypadku okazja do odpoczynku może mieć jeszcze większe znaczenie i być elementem terapii. Choroba onkologiczna czy inne choroby to dla pacjenta najczęściej ogromny stres. Trudno jest wyjść z kręgu tego stresu. Ten czas, kiedy można wypocząć, wziąć oddech, wyspać się, bo niedobór snu zwiększa ryzyko wielu chorób: od zespołu metabolicznego po otyłość, a w związku z tym, rośnie też zagrożenie nowotworami, na przykład raka piersi. Moich pacjentów dotyczy głównie lęk, czasami niezbędna jest interwencja psychoonkologa i farmakoterapia - przyznaje prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. 

Opracowanie: