Łatwo jest się nią zarazić, ale znaczniej trudniej ją wyleczyć. Grzybica paznokci to problem, który nie zniknie sam. Wymaga leczenia pod okiem specjalisty. O tym, jak skutecznie ją zwalczyć opowiada dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.

zdj. ilustracyjne /Unsplash.com /Internet

Trudny przeciwnik

Grzybica paznokci to schorzenie, którego nie da się wyleczyć domowymi metodami. Częściej atakuje paznokcie u stóp niż u dłoni. Kiedy już wystąpi, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nieleczona może przenosić się na kolejne palce, a nawet zainfekować paznokcie dłoni. Co ciekawe, najczęściej zakażenia grzybicze występują na pierwszym i piątym palcu stopy. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że to właśnie do nich najmocniej przylegają podczas noszenia buty.

Jak rozpoznać, że to grzybica?

Zaatakowany przez grzybice paznokieć stopniowo zmienia wygląd. Widoczne są na nim przebarwienia - najpierw białawe, później żółtawe i brązowe. Płytka rozwarstwia się i łuszczy, staje się coraz grubsza i trudno ją skrócić. Zakażeniu towarzyszy nieprzyjemny zapach stóp, który powodują gromadzące się pod paznokciami grzybicze złogi.

Metody leczenia

Grzybicę paznokci można leczyć z pomocą środków doustnych i preparatów stosowanych miejscowo. Właściwe leczenie farmakologiczne dobiera po badaniu lekarz. Na rynku dostępne są preparaty w formie lakierów czy kremów. Jednak tradycyjne metody pochłaniają dużo czasu i wymagają systematyczności i cierpliwości w stosowaniu.

Alternatywną metodą leczenia grzybicy paznokci jest laseroterapia. Jej główną zaletą jest szybkość działania i doskonałe efekty zabiegowe. Jak wygląda terapia? Podczas serii zabiegów lekarz naświetla płytkę paznokcia i tkanki okalające wiązką lasera. Aby maksymalnie zwiększyć skuteczność leczenia wykonuje się 4 zabiegi w odstępach 7-dniowych, a następnie, dla ugruntowania efektu, 1 zabieg miesięcznie przez kolejne 3 miesiące. Łącznie zatem zakażone miejsce poddawane jest działaniu światła laserowego minimum 7 razy. Metoda ta jest w pełni bezpieczna i nieinwazyjna.

Jak uniknąć ponownego zakażenia?

Kiedy już wyleczymy grzybicę, warto wprowadzić do codziennej higieny właściwe nawyki. To pozwoli nam uniknąć ponownemu rozwojowi zakażenia. Osoby, które mają problem z nadpotliwością powinny nosić bawełniane skarpety i często je zmieniać. Warto też zadbać o czystość przyborów używanych do domowego pedicure i nie pozwalać korzystać z nich innym członkom rodziny. Jeśli mamy taką możliwość, warto wyrzucić buty, w których chodziliśmy w czasie walki z zakażeniem lub poddać je dezynfekcji.

Opracowanie: