Jak dobrze przygotować się do wycieczki w góry i bezpiecznie wędrować zimą po Sudetach - takie rady specjalistów znajdą się w filmach i spotach publikowanych w internecie. Pod hasłem "#Góry bez brawury!" rusza kolejna edycja akcji edukacyjnej, prowadzonej wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i GOPR.

Zapraszamy na sezon zimowy na Dolnym Śląsku. Wspaniałe kurorty: od Czarnej Góry po Szklarską Porębę, atrakcje dla dzieci, świetlne ogrody to idealne warunki do aktywnego odpoczynku. Zachęcamy i przypominamy, żeby bawiąc się, nie tracić głowy i dojrzale organizować wycieczki, zwłaszcza te górskie - mówi marszałek województwa Cezary Przybylski. 

Jak podkreśla prezes zarządu Grupy Sudeckiej GOPR Jacek Koziarek, góry zimą są przepiękne, ale bardzo wymagające, dlatego do wyprawy trzeba się dobrze przygotować. 

 Ważne jest:

  • odpowiednie zaplanowanie trasy
  • sprawdzenie prognozy pogody
  • ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych
  • zabranie ze sobą sprzętu odpowiedniego do warunków (górskie obuwie, raczki oraz plecak wyposażony, m.in. w czapkę, rękawiczki, zapasowe skarpety, ubranie przeciwdeszczowe, wiatrochronną płachtę, podręczną apteczkę, latarkę i zapałki)
  • zabranie telefonu.  


Jak radzą ratownicy górscy, idąc w góry z dziećmi, warto pamiętać, że taka wyprawa potrwa dłużej niż wycieczka dorosłych.

Trzeba sprawdzić, gdzie na szlaku są dostępne schroniska lub obiekty, które mogą stanowić schronienie. Pomoże w tym mapa przygotowana przez Wydział Promocji Województwa Dolnośląskiego, która w przyszłym roku pojawi się również w wersji drukowanej. 

Przed wyjściem w góry warto też zainstalować aplikację RATUNEK, która pozwala zlokalizować osobę wzywającą pomoc do kilku metrów i w razie niebezpiecznej sytuacji ułatwia pracę ratowników i przyspiesza ich przybycie. 

Kiedy potrzebna jest pomoc, trzeba skorzystać z numerów alarmowych: 985 lub 601 100 300, podając miejsce, w którym jesteśmy i opisując, co się stało.