Nadmierne nadużywanie klaksonu, obraźliwe gesty, niecenzuralne słowa, jazda zderzak w zderzak, a nawet rękoczyny - to tylko niektóre z zachowań agresywnych kierowców, z którymi niemalże każdy z nas miał do czynienia. Jak radzić sobie z emocjami za kierownicą? Przeczytajcie kilka rad opublikowanych na portalu verywellmind.com.

Nasze drogi stają się coraz bardziej zatłoczone. Stanie w korkach doprowadza niektórych kierowców do zdenerwowania i agresywnych zachowań, a wywołany tym stres może być niebezpieczny dla zdrowia i bezpieczeństwa każdego z uczestników ruchu. 

Powody, dla których ludzie czują wściekłość na drodze

W samochodzie łatwo jest poczuć się odizolowanym od świata i zapomnieć, że na drodze są także inni uczestnicy ruchu. Dodatkowo, gdy wszyscy jesteśmy sfrustrowani korkami, popełniamy błędy lub wykonujemy niebezpieczne manewry, co może prowadzić do wywołania gniewu u innych kierowców i spowodować kaskadę wrogości. Powoduje to często wściekłość "drogową", która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich na drodze.

Agresja podczas prowadzenia pojazdu może sprawić, że będziemy bardziej podatni na wypadki, ale istnieją też inne zagrożenia. Osoby doświadczające ataku wściekłości za kierownicą mogą być narażone na wyższe ryzyko problemów zdrowotnych, wynikających z wysokiego poziomu stresu, napięcia i gniewu. Te epizody ostrego stresu mogą stać się przewlekłe, a tym samym mieć negatywny wpływ na nasz organizm

Będąc uprzejmym kierowcą, możesz zmniejszyć poziom frustracji! 

Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie z gniewem i zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataków nerwicy za kierownicą. Jeśli masz trudności z zachowaniem spokoju podczas jazdy, rozważ wypróbowanie niektórych z poniższych strategii.

Kontroluj oddech

Ćwiczenia oddechowe pomogą dotlenić krew i oczywiście uwolnią napięcie. Skupianie się na oddychaniu sprawi, że z mniejszą uwagą będziesz reagować na zwykle stresujące Cię sytuacje, bez odciągania Twojej uwagi od tego, co dzieje się na drodze.

Planuj wyjazd z wyprzedzeniem

Zaplanuj z wyprzedzeniem swoją trasę, sprawdź w dostępnych aplikacjach, gdzie są najmniejsze korki. Wyjedź wcześniej, aby mieć "nadwyżkę" czasową. 

Włącz muzykę

Słuchaj muzyki, podcastów lub audiobooków. Muzyka może subtelnie ubarwić Twoje wrażenia w czasie prowadzenia samochodu, delikatnie rozpraszać uwagę, dzięki czemu jazda staje się na tyle przyjemna, że korki będą mniej frustrujące.

Myśl pozytywnie

Spróbuj zapanować nad wszelkiego rodzaju negatywnymi emocjami, takimi jak frustracja, złość, niepokój. Postaraj się jednak skoncentrować się na pozytywnych uczuciach

Może korek uliczny ratuje Cię przed śmiertelnym wypadkiem drogowym? 

Ćwicz mięśnie

Kiedy jesteś sfrustrowany, Twoje ciało jest napięte. Portal weightwatchers.com opublikował propozycję 6 ćwiczeń, które można wykonać w swoim samochodzie. Do tego potrzebna będzie mała piłka, np. tenisowa.

Uwaga: Te ruchy wykonujmy w momencie, kiedy stoimy w korku! 

Ćwiczenie przywodziciela (wewnętrzna część ud)

Umieść piłkę tenisową, jeśli jej nie masz, to jakikolwiek inny przedmiot tej wielkości między kolanami i mocno ściśnij go wewnętrzną stroną ud, przytrzymując kilka sekund. Wykonaj kilka powtórzeń. 

Ćwiczenia klatki piersiowej i ramion

Trzymając piłkę tenisową między dłońmi, spleć palce na górze piłki. Unieś łokcie na bok, na wysokości klatki piersiowej. Zacznij pchać dłonie do siebie, a następnie puszczać. Wykonaj dwie serie tego ćwiczenia po 15 powtórzeń. 

Ćwiczenia przedramion

Owiń palce jednej dłoni wokół piłki tenisowej i ściśnij z maksymalną siłą przez jedną sekundę. Po upływie kolejnej sekundy, powtórz ćwiczenie. Takich powtórzeń wykonaj po 15 każdą z dłoni. Warto, żeby zrobić przynajmniej dwie serie tego ćwiczenia.  

Pamiętaj o stopach

Trzymając obie stopy płasko na podłodze samochodu, 20 razy unieś piętę każdej z nóg. 

Ćwiczenia pośladków

Napinaj mięśnie tej części ciała piętnaście sekund. Wykonaj kilka powtórzeń.