Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór ginekologiczny. "Łącznie to aż ¼ wszystkich przypadków nowotworów występujących wśród kobiet" – mówi ekspert portalu „Twoje Zdrowie” ginekolog dr Marcin Mika, który rozprawia się z popularnymi mitami na temat tej choroby.
MIT. Również młodsze, nawet dwudziestokilkuletnie kobiety mogą zachorować na raka piersi.
W tym przypadku nie wykonuje się jeszcze badań profilaktycznych. Są jedynie pewne badania wskazane, wśród nich samobadanie piersi i wykonywane co dwa lata USG, refundowane przez NFZ po skierowaniu od ginekologa. Poza wspomnianymi, czasami wykonuje się również biopsję mammotomiczną, w trakcie której ewentualne zmiany można nie tylko zdiagnozować, ale i od razu je usunąć. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że choć jest to najczęściej występujący nowotwór ginekologiczny, to wcale nie jest on najłatwiej wykrywalny - zauważa ginekolog Marcin Mika.
FAKT. Jednocześnie zwiększa ona prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nieznacznie, bo o ok. 1-2 proc., a jak udowadniają ostatnie badania, przyjmowanie tabletek hormonalnych zmniejsza z kolei występowanie raka endometrium i jajnika.
FAKT. Karmienie piersią przynosi korzyści zdrowotne dziecku. Dowody naukowe wskazują również na korzyści zdrowotne dla matki - karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na najczęstszy nowotwór kobiet - raka piersi. Niektóre badania wskazują także na pewne możliwości obniżenia ryzyka zachorowania na raka jajnika oraz raka trzonu macicy.
MIT. Leczenie raka piersi nie zawsze musi się kończyć mastektomią, przed czym sporo kobiet ma obawy. W obecnych czasach wręcz zdarza się to rzadko. Z drugiej strony w Polsce nadal bardzo często rozpoznaje się chorobę zbyt późno (pod tym względem Polska jest niestety w europejskim "ogonie"), kiedy koniecznym jest już usunięcie piersi. Najczęściej przeprowadzane są jednak operacje oszczędzające, w których wycina się guza miejscowo lub przeprowadza zabieg kwadrantektomii - wyjasnia ginekolog.
FAKT. Wszystko zależy od grupy wiekowej, w której znajduje się pacjentka. Według zaleceń, u osób młodych (do 40. roku życia) podstawowym badaniem jest USG. Mammografia stanowi uzupełnienie w przypadku wystąpienia ewentualnych wątpliwości. Wskazaniem po 50. roku życia jest wykonywanie mammografii raz na dwa lata.
MIT. Na stronie Krajowego Rejestru Nowotworów można przeczytać, że rak piersi u mężczyzn stanowi około 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych piersi i mniej niż 1 proc. nowotworów złośliwych u mężczyzn. W populacji kobiet obserwuje się od wielu lat wzrost zachorowań na raka piersi, natomiast wśród mężczyzn liczba nowych zachorowań utrzymuje się na stałym poziomie. Rokowanie u mężczyzn chorych na raka piersi jest podobne jak u kobiet.