Testosteron to męski hormon płciowy, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in. reguluje libido czy wpływa na wzrost mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej. Okazuje się, że na poziom testosteronu w organizmie ma duży wpływ dieta.

Testosteron naturalnie spada, gdy mężczyzna się starzeje. Ten męski hormon przyczynia się m.in. do wzrostu włosów, nastroju i funkcji poznawczych, a jego spadający poziom ma negatywny wpływ na zdrowie.

Badania wykazały, że mężczyźni, którzy spożywają ultra przetworzoną żywność, taką jak wypieki, frytki i fast foody, odnotują szybszy spadek poziomu testosteronu.

Podobnie ci, którzy odżywiają się zdrowo, mogą zauważyć jego wzrost. Dlatego eksperci zalecają stosowanie diety bogatej w żywność zawierającą pewne składniki odżywcze dla testosteronu.

Jajka

Są bogatym źródłem białka, cholesterolu, witaminy D i omega-3, z których wszystkie pomagają w produkcji testosteronu.

Nie ma ograniczeń co do liczby jajek, które można zjeść dziennie, ale przyjmuje się, że normą jest 1 do 2 jajek w ciągu dnia.

Tłuste ryby

Tłuste ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza EPA, które sprawiają, że komórki produkujące testosteron w jądrach pracują wydajnie.

Wcześniejsze badania wykazały, że kwasy omega-3 zwiększają całkowity poziom testosteronu u mężczyzn po uwzględnieniu poziomów wyjściowych, wieku i BMI.

Zielone warzywa

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, może pomóc w obniżeniu poziomu testosteronu.

Według badania z 2011 roku mężczyźni, którzy spożywali te warzywa, mieli również wysoki wzrost poziomu magnezu, co początkowo spowodowało wzrost poziomu testosteronu.

Awokado

Awokado, obok zielonych warzyw liściastych, jest bogate w magnez, który korzystnie wpływa na poziom testosteronu.

Owoc ten zawiera również minerał znany jako bor, który wpływa na metabolizm testosteronu w organizmie, a także jest bogaty w kwasy tłuszczowe i cynk - wszystko to pozytywnie wpływa na męski hormon.

Źródło: Daily Mail